Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zrównoważona mobilność to zarówno wyzwanie jak i szansa dla miast

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 czerwca 2017, 08:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Zrównoważona mobilność jako szansa i wyzwanie dla miast będzie tematem dwudniowej konferencji, która 8-9 czerwca odbędzie się w Jasionce k. Rzeszowa. Wezmą w niej udział samorządowcy, przedsiębiorcy i naukowcy.

Przedsięwzięcie zorganizowało Ministerstwo Rozwoju. Celem jest promocja zrównoważonej mobilności wśród decydentów, beneficjentów oraz użytkowników projektów finansowanych ze środków unijnych w latach 2014-20.

"Zrównoważona mobilność miejska oznacza harmonijne łączenie, uzupełnianie i usprawnianie przemieszczania się pieszo, rowerem, komunikacją miejską, a także pociągiem podmiejskim czy dalekobieżnym. Istotną rolę w tym łańcuchu ogrywa nowoczesny transport miejski" - powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Wiceminister zwrócił uwagę, że "w jego rozwoju kluczowe jest nie tylko zapewnienie pasażerom sprawnego, niezawodnego i bezpiecznego przemieszczania się, ale także uwzględnienie wyzwań klimatycznych i środowiskowych". "Dlatego ważne jest, by był to transport ekologiczny i przyjazny wszystkim użytkownikom, wykorzystujący możliwości, jakie niosą nowoczesne technologie" - podkreślił.

Wśród panelistów konferencji "Zrównoważona mobilność - wyzwania i szanse dla miast" będą eksperci, przedstawiciele nauki i biznesu działający w branży transportowej, a także reprezentanci organizacji pozarządowych, samorządów i zarządów transportu miejskiego.

Zaproszeni goście opowiedzą m.in. o sposobach na zmniejszanie ruchu samochodowego w śródmieściach miast, rozwoju i znaczeniu nowych technologii w komunikacji zbiorowej. Mówić będą także o roli i przyszłości autobusów z napędem alternatywnym w komunikacji miejskiej oraz znaczeniu rowerów w ruchu miejskim.

"Poprzez inwestycje w ekologiczny transport miejski, realizowane m.in. w Programie Polska Wschodnia, chcemy wyjść naprzeciw problemom, z którymi borykają się współczesne miasta, m.in. zanieczyszczeniem powietrza, hałasem, zatłoczonymi ulicami, niewystarczającym bezpieczeństwem drogowym" - wyjaśnił wiceminister Hamryszczak.

Zaznaczył, że "te inwestycje mają umożliwić mieszkańcom i przyjezdnym szybkie, komfortowe i bezpieczne przemieszczanie się oraz spopularyzować korzystanie z transportu zbiorowego i lepiej skomunikować miasta z otoczeniem".

W trakcie dwudniowej konferencji odbędą się dwie sesje plenarne oraz dwie panelowe. Uczestnicy spotkania w Jasionce będą mogli również obejrzeć multimedialną wystawę prezentująca m.in. najnowsze rozwiązania systemów transportowych. Mogą też odwiedzić rzeszowskie centra systemu sterowania ruchem oraz zarządzania transportem publicznym; oba powstały one ze środków Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Patronat medialny nad konferencją objęła Polska Agencja Prasowa.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze