Informacje

Fot.lot.pl
Fot.lot.pl

Jeśli zarząd LOT-u poprosi, to ministerstwo rozważy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 czerwca 2013, 20:55

    Aktualizacja: 20 czerwca 2013, 20:58

  • 0
  • Powiększ tekst

Jeśli zarząd PLL LOT złoży wniosek o podwyższenie kapitału zakładowego spółki o kwotę pomocy publicznej udzielonej w grudniu ub. roku, MSP dokładnie przeanalizuje tę propozycję - powiedziała PAP w czwartek Magdalena Kobos z MSP.

W grudniu ub. roku MSP przelało 400 mln zł na ratowanie PLL LOT. Jak poinformowała Kobos, wniosek o podwyższenie kapitału zakładowego spółki o tę kwotę będzie rozpatrzony na takich samych zasadach, jakie dotyczyłyby ewentualnej kolejnej pomocy.     

O zamiarze złożenia takiego wniosku poinformowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Rzecznik spółki Marek Kłuciński powiedział w czwartek PAP, że zarząd zamierza taki wniosek złożyć na posiedzeniu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PLL LOT, zaplanowanym na 27 czerwca. Rzecznik wyjaśnił, że złożenie przez zarząd wniosku o podwyższenie kapitału jest integralną częścią planu restrukturyzacji LOT-u; jest to zabieg czysto księgowy (bezgotówkowy). "Decyzja w tej sprawie pozostaje w gestii MSP jako właściciela spółki" - zaznaczył.

"Podobnie jak w przypadku warunkowej akceptacji planu restrukturyzacji spółki, również w tym przypadku minister dokładnie przeanalizuje taką propozycję zarządu" - powiedziała Magdalena Kobos. Dodała, że ewentualna akceptacja ministra dla takiego rozwiązanie byłaby zgodna z założeniami planu restrukturyzacji spółki. Oznaczałoby to, że LOT nie spłacałby pożyczki udzielonej mu w grudniu ub.roku.

Spółka podkreśliła, że w procesach restrukturyzacyjnych zarówno w branży lotniczej, jak i innych branżach, "pomoc na ratowanie oraz dalsze wsparcie jest udzielana najczęściej w formie dopłat do kapitału". "Podobną drogę przebyły czeskie linie CSA, które w tej chwili, dzięki uzyskanej pomocy na restrukturyzację, z powodzeniem pozyskały inwestora" - wyjaśnił rzecznik spółki.

WZA PLL LOT 27 czerwca będzie również decydować o tym, czy obniżyć kapitał zakładowy spółki z ponad 447 mln zł do ok. 4,47 mln zł. Operacja ta ma na celu wyrównanie strat poniesionych przez przewoźnika.

Ogłoszenie o uzupełnieniu porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PLL LOT o uchwały w sprawie zgody na zbycie aktywów trwałych, obniżenia kapitału zakładowego i dokonanie zmian w statucie spółki ukazało się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Porządek obrad uzupełniono na wniosek Skarbu Państwa.

Zmiany mają polegać na obniżeniu kapitału zakładowego spółki z 447 mln 673 tys. 700 zł do 4 mln 476 tys. 737 zł, natomiast wartość nominalna jednej akcji spółki ma być zmniejszona ze 100 zł do 1 zł. "Jest to operacja rachunkowa, związana z pokryciem strat z lat ubiegłych, która ma doprowadzić do ukształtowania wysokości nominalnej kapitału zakładowego spółki na poziomie zbliżonym do jego realnej wartości" - czytamy w Monitorze.

Zmiana porządku obrad nie przesądza, jakie decyzje podejmą akcjonariusze. Jak wskazano w Monitorze, wprowadzenie takich zmian jest zgodne z planem restrukturyzacji spółki, który w czwartek został wysłany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do akceptacji Komisji Europejskiej. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zatwierdził ten plan warunkowo. LOT oczekuje dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł.

W zeszłym roku Polskie Linie Lotnicze LOT straciły na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. LOT przewiózł prawie 5 mln osób.

PAP

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze