Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

W Bydgoszczy jednak niższe opłaty za śmieci

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 czerwca 2013, 16:06

  • 0
  • Powiększ tekst

Obniżenie od 1 lipca uchwalonych wcześniej opłat za odbiór odpadów komunalnych rozpatrzą w środę radni Bydgoszczy. Obniżka jest możliwa dzięki znacznym oszczędnościom podczas przetargów.

"Chciałbym, aby niższe stawki obowiązywały od 1 lipca, ale ostateczna decyzja należy do radnych. Proponuję obniżenie stawki za odpady segregowane do 10 zł oraz do 20 zł za niesegregowane" - zapowiedział Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Bydgoscy radni uchwalili już wcześniej, że od 1 lipca koszt odbioru i wywozu odpadów będzie wynosił 12,50 zł na osobę za odpady segregowane i 25 zł za niesegregowane. Ponieważ koalicja ugrupowań popierających obecnego prezydenta dysponuje większością głosów w radzie, projekt obniżki zostanie prawdopodobnie uchwalony w środę bez większych poprawek.

Na potrzeby systemu wywozu odpadów komunalnych z liczącej ponad 360 tys. mieszkańców Bydgoszczy miasto zostało podzielone na dziewięć sektorów. Na obsługę każdego z nich ogłoszono odrębny przetarg, a uzyskane w nich stawki były znacznie niższe od wcześniejszych szacunków.

Dotychczas podpisano umowy dotyczące siedmiu sektorów. W przypadku dwóch ostatnich, z powodu złożonych odwołań, wciąż trwa procedura przetargowa, ale władze Bydgoszczy zapewniają, że do czasu jej zakończenia zapewnią wywóz śmieci.

Zgodnie z przepisami opłaty ponoszone przez mieszkańców muszą być dostosowane do rzeczywistych kosztów obsługi systemu, gdyż samorząd nie może na tym zarabiać.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca gminy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

(PAP)

olz/ je/

Powiązane tematy

Komentarze