Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Ustawiony przetarg na organizację Szczytu Klimatycznego. Sprawę już bada ABW

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 września 2013, 06:44

  • 0
  • Powiększ tekst

Próba ustawienia gigantycznego przetargu w ministerstwie środowiska. Resort zawiadamia ABW i unieważnia podejrzany konkurs na organizację Szczytu Klimatycznego - informuje tygodnik Wprost.

Jak pisze gazeta ustawienie przetargu na taką kwotę 34 mln zł nie jest wcale trudne.

Sprzyjały temu warunki określone przez sam resort środowiska. W kryteriach konkursu zapisano, że dodatkowe punkty można zebrać za wykazanie zdolności kredytowej. Do finału, czyli etapu składania ofert finansowych (spośród kilkunastu) zakwalifikowano 5 firm, które złożyły bardzo podobne propozycje. Trafiły tam z jednego powodu. Wszystkie udostępniły zdolności kredytowe dwóch, tych samych spółek. Na gigantyczne kwoty – 100, 121 lub 221 mln złotych! W ten sposób cała piątka nabiła sobie niebotyczną liczbę punktów w konkursie. I weszła do finału, zostawiając konkurencję o kilka długości z tyłu.

Tymczasem „udostępnienie zdolności kredytowej” tak naprawdę nic nie znaczy i nie daje żadnych gwarancji skarbowi państwa.

„Jeżeli firma położyłaby imprezę, nie moglibyśmy domagać się pieniędzy od spółki, która udostępniła swą zdolność kredytową. Ten papier byłby bez znaczenia”

- mówi dla Wprost urzędnik z resortu środowiska.

Taki zapis przetargowy wzbudził podejrzenie.

„Te papiery o udostępnieniu zdolności kredytowej zostały wystawione jednego dnia, na takich samych drukach, podpisywały je te same osoby”

- mówi urzędnik w ministerstwie.

Z tego też względu przetarg został unieważniony i zawiadomiono ABW.

Szczyt Klimatyczny ONZ ma się rozpocząć 11 listopada na Stadionie Narodowym, na którą przyjedzie ponad 10 tysięcy gości z całego świata.

Źródło: Wprost/Opr. Jas

Powiązane tematy

Komentarze