Informacje

Ludwik Sobolewski: wyniki działalności giełdy i całego polskiego rynku są dobre

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 sierpnia 2012, 13:39

  • 1
  • Powiększ tekst

Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych zakończyła pierwsze półrocze z ponad 60 mln zł zysku netto. Chociaż w porównaniu do ubiegłego roku to spadek o ponad 15 proc., to prezes Ludwik Sobolewski jest z wyników zadowolony. – Zważywszy na nową falę kryzysu, to wyniki działalności giełdy i całego polskiego rynku są dobre – podkreśla prezes GPW.

– To był okres stabilizowania struktury giełdowej po przejęciu Towarowej Giełdy Energii, stabilizowania nowej organizacji oraz odpowiadania na te „szoki zewnętrzne”, które dotykają nas od wielu miesięcy. Te ostatnie 6 czy 9 miesięcy, sięgając jeszcze do roku 2011, to niewątpliwie była nowa odsłona kryzysu w Europie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Na pogorszenie wyników Grupy Kapitałowej GPW wpływ miała przede wszystkim mniejsza aktywność inwestorów, czego efekty odczuwało wiele rynków na całym świecie.

– Cały świat zarówno rynków rozwiniętych, jak i wschodzących, notował w ostatnim czasie zmniejszone obroty ze względu na kryzys zaufania do instrumentów finansowych, które związane są z ryzykiem inwestycyjnym. Polska giełda może pochwalić się tym, że u nas te spadki były stosunkowo łagodne. Obniżenie obrotów było znaczące w stosunku do 2011 roku, ale pamiętajmy, że to był rekordowy rok w historii giełdy pod tym względem – przypomina Ludwik Sobolewski.

W I półroczu wartość obrotów sesyjnych na głównym rynku GPW i na NewConnect wyniosła niecałe 98 mld zł i była o 24 proc. niższa niż przed rokiem. Biorąc pod uwagę obroty wyrażone w walucie lokalnej jest to jeden z mniejszych spadków wśród giełd Europy Środkowo-Wschodniej.

– W stosunku do innych rynków naszego regionu, zwłaszcza to można powiedzieć, że my to dosyć dobrze amortyzowaliśmy, tak więc pozwoliło to nam zachować dobre wyniki finansowe – przekonuje prezes GPW.

Jak wyjaśnia, poziom obrotów w najbliższych miesiącach będzie uzależniony od tego, jak inwestorzy zagraniczni będą postrzegać kondycję polskiej gospodarki.

– Wpływ będzie miał również rozwój sytuacji w strefie euro. Ale będą pewne czynniki wewnętrzne, które też będą oddziaływać na pewno pozytywnie na aktywność inwestorów. Chodzi o oddanie im do dyspozycji nowej technologii giełdowej i związane z tym również pewne zmiany dostosowawcze, jeśli chodzi o sposób działania giełdy – wymienia Ludwik Sobolewski.

Od marca br. w wynikach finansowych giełdy uwzględniane są wyniki TGE i jej spółek zależnych. GK GPW zwiększyła przychody z rynku towarowego do 23,9 mln zł w I półroczu 2012 z 0,8 mln zł przed rokiem.

– To jest inny rynek, inny obszar biznesowy, który ma też swoje uwarunkowania koniunkturalne, ale inne niż rynek instrumentów finansowych. To nam zapewnia antycykliczność w ramach naszej Grupy Kapitałowej i stanowi już dosyć istotny składnik przychodów. W sposób naturalny wpływa więc na powiększenie naszej sumy bilansowej, naszego wyniku netto – mówi Ludwik Sobolewski.

Obroty na rynku towarowym odpowiadają już za ponad 25 proc. przychodów GPW w II kwartale. Udział przychodów z obrotów na rynku akcji obniżył się z 56,4 proc. w 2011 roku do 33,5 proc. w II kwartale br.

– Po okresie stabilizowania w dużym stopniu nowej struktury giełdowej, jesteśmy gotowi do realizacji kolejnych wielkich projektów takich jak wdrożenie nowego systemu transakcyjnego czy inne, które będą już przypadać na rok 2013 – zapowiada prezes warszawskiej giełdy.

Nowy system Universal Trading Platform (UTP), wdrażany przy współpracy z amerykańskim NYSE Euronext, zacznie działać już w listopadzie. Przedsięwzięcie pochłonie większość z zaplanowanych na ten rok nakładów inwestycyjnych w wysokości 93 mln zł.

neewseria.pl

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze