Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Ogromna afera w ministerstwie spraw wewnętrznych, CBA zatrzymało 18 osób - czy to koniec rządów Tuska?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 listopada 2013, 11:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie CBA zatrzymało rano kolejnych 18 osób w związku ze śledztwem w sprawie wielkiej afery korupcyjnej dotyczącej Centrum Projektów Informatycznych w dawnym MSWiA. Jednym z zatrzymanych ma być obecny wiceprezes GUS. Jak z kolei informuje RMF.FM, CBA wkroczyło do mieszkania b. wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Witolda Drożdża. Został on powołany na to stanowisko w listopadzie 2007 r., kiedy resort przejął Grzegorz Schetyna.

CBA zatrzymało także naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze dyrektora generalnego MSZ oraz 15 przedstawicieli firm informatycznych.

Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie śledztwem dotyczącym zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych byłego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przeszukania prowadzone są przez agentów CBA łącznie w 48 miejscach.

Afera korupcyjna w CPI MSWiA wybuchła w październiku 2011 r. kiedy aresztowano 7 osób, w związku z podejrzeniem wręczania łapówek przy rozstrzyganiu konkursów w przetargach informatycznych. CBA sprawdzał wówczas dokumenty dotyczące konkursów rozstrzyganych w trybie zamówienia z wolnej ręki zamiast w formie przetargów.

Głównym podejrzanym w tej aferze jest aresztowany wówczas b. dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA Andrzej M. Kierował tą instytucją od września 2008 r. do lipca 2010 r. Został odwołany już przez nowego szefa resort spraw wewnętrznych Jerzego Millera, 10 miesięcy po tym, jak to stanowisko stracił Grzegorz Schetyna.

Podejrzany o przyjęcie 5 mln zł łapówek były szef CPI od 8 miesięcy przebywa w areszcie. Nadal otrzymuje pensję, a każdy dzień wliczany jest do stażu pracy

W styczniu 2012 r. aresztowano z kolei dwóch b. dyrektorów sprzedaży dwóch koncernów - IBM i HP,  podejrzanych o wręczanie łapówek w przetargach, w których ich firmy brały udział.

Do tej pory w tej sprawie podejrzanych było 17 osób. Oprócz b. dyrektora CPI - jego b. zastępca, b. kierowniczka działu promocji CPI, naczelnik Wydziału Projektowania Systemów Informatycznych w Biurze Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji oraz wymienieni dyrektorzy ds. sprzedaży dużych firm informatycznych.

kim, CBA, RMF.FM

Powiązane tematy

Komentarze