Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zakup bankowozu a prawo do pełnego odliczenia podatku VAT

Taxxon Consulting

Taxxon Consulting

Wygodny dostęp do najnowszej wiedzy prawno-podatkowej. Zapraszamy: www.taxxon.pl.

  • Opublikowano: 7 kwietnia 2014, 09:04

    Aktualizacja: 7 kwietnia 2014, 13:40

  • 1
  • Powiększ tekst

Kwestia odliczenia VAT w związku z zakupem bankowozów była wielokrotnie rozstrzygana przez Wojewódzkie Sądy Administracyjne, ale 25 marca 2014 r. pierwszy raz w tej kwestii wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny. Jak sam Sąd wskazał podczas wydawania wyroku linia orzecznictwa w przedmiotowym zakresie rozkłada się po połowie, jest skrajnie niejednolita.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, aby można skorzystać z prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT w pełnej wysokości, pojazd winien służyć działalności gospodarczej, a jeżeli już służy to w zakresie w jakim jest konieczny do wykonywania tej działalności. Sąd w swoim uzasadnienie w pełni poparł tezy zawarte w zaskarżonym wyroku o sygn. I SA/Op 305/12.

W przedmiotowej sprawie bankowozy miały być wykorzystywane przy działalności gospodarczej w zakresie usług budowlanych. Samochody miały służyć między innymi do transportu gotówki na wypłatę wynagrodzenia dla pracowników oraz do transportu gotówki na zapłatę zobowiązań wobec kontrahentów, jak również do przemieszczania się podatnika i jego pracowników do miejsc związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Usługi przewozu gotówki nie były przedmiotem działalności firmy budowlanej. Należy dodać, że zakupiony pojazd miał spełniać wszystkie wymagania techniczne określone w załącznikach do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. Nr 166 poz. 1128).

W przedmiotowej sprawie, w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, z pewnością bankowóz nie byłby wykorzystywany do świadczenia usług budowlanych. Nie jest także niezbędny do transportu wynagrodzenia, ponieważ tą czynność można wykonać innymi sposobami.

Mateusz Stawski, Taxxon Consulting

Taxxon.pl

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------

Sprawdź aktualne promocje na książki w naszym wSklepiku.pl!

Rabaty nawet do 90%!

Powiązane tematy

Komentarze