Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Serbia pod wodą - my Polacy, możemy im pomóc

Kuba Szerszek

Jest publicystą - w kręgu jego zainteresowań znajduje się historia XX wieku oraz geopolityka.

  • Opublikowano: 19 maja 2014, 15:15

    Aktualizacja: 19 maja 2014, 15:16

  • 1
  • Powiększ tekst

Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę nawiedziły największe powodzie od 120 lat. Rządy tych państw apelują o pomoc. W ciągu jednego dnia spadło więcej deszczu niż przez 4 miesiące. W całym kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Bez prądu jest około 100 tys. gospodarstw domowych, głównie w środkowej Serbii. Powodzie utrudniają ruch na autostradzie j z Belgradu do Macedonii i Bułgarii. Zanotowano znaczne straty finansowe, zerwane mosty i linie kolejowe, zniszczone domy. Są także ofiary śmiertelne. Najcięższa sytuacja panuje w Valjevie, Szabacu i Obrenovacu, gdzie zagrożona zalaniem jest elektrownia, która produkuje prąd dla znacznej części kraju. Premier Vučić ocenił sytuację jako krytyczną, zwrócił się o pomoc do rządów państw europejskich oraz Rosji. Potrzebne są bardzo łodzie i helikoptery, aby ratować życie i zdrowie ludzi.

Specjalistów i sprzęt do walki z powodzią przekazały już rządy Chorwacji i Macedonii, Rosjanie wysyłają samoloty ze sprzętem i ratownikami, Austria przekazała 15 łodzi ratunkowych, USA 100 tys. dolarów, wsparcia udzieliły także Niemcy i Bułgaria. Kibice Crvenej Zvezdy oraz Partizana Belgrad wspólnie wyruszyli do Szabacu, aby pomóc miejscowej ludności w budowie wałów przeciwpowodziowych. Rząd Serbii uruchomił konto dla wpłat na rzecz poszkodowanych w powodzi, na facebooku uruchomiono także stronę „Help for Serbia” na której można znaleźć informacje dotyczące pomocy i wysyłki pieniędzy.

Klęską powodzi została także dotknięta Bośnia. Zupełnie zatopione zostało centrum Travnika, a w Kakaju i Zenice woda zalewa ulice . W Bania Luce rzeka Vrbas zerwała most. W miejscowości Maglaj powódź odcięła fabrykę i uwięziła w niej 70 pracowników. Kibice klubu piłkarskiego Željezničar zorganizowali sobotę na stadionie na Gbravicy akcję zbiórki artykułów, które mogą pomoc powodzianom z zalanych rejonów.

Każdy kto chciałby pomóc może to zrobić wysyłając koce, ubrania i inne niezbędne rzeczy.

https://www.facebook.com/events/151345648385085/?ref_notif_type=event_mall_reply&source=1

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze