Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

ZUS wypłaci emerytury obywatelom obcych państw poszkodowanych w wyniku Holocaustu?

Przemysław Wipler

Przemysław Wipler

Poseł, członek partii KORWiN.

  • Opublikowano: 9 czerwca 2014, 15:07

    Aktualizacja: 10 czerwca 2014, 12:59

  • 16
  • Powiększ tekst

W reakcji na artykuł dotyczący świadczeń emerytalnych dla osób niemieszkających w Polsce, który ukazał się kilka dni temu na stronie internetowej „The Times of Israel”, a potem informacji w polskim portalu wGospodarce.pl napisałem interpelacje do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Spraw Zagranicznych i wniosek o dostęp do informacji publicznej do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z informacjami zawartymi w artykule, polscy podatnicy mieliby sponsorować emerytury nawet dla 50 tysięcy Izraelczyków.

28 maja br. na portalu „The Times of Israel” ukazał się artykuł, którego autor, powołując się na bliżej nieokreślone nowe regulacje prawne, twierdzi, że od przyszłego lata weterani wojenni posiadający polskie obywatelstwo, ale przebywający na stałe za granicą, będą mieli prawo otrzymywać polskie świadczenia emerytalne w wysokości około €100.

Polscy podatnicy mieliby sponsorować emerytury wszystkich osób mających obywatelstwo polskie, poszkodowanych w wyniku działań III Rzeszy i ZSRR, bez względu na to, że nie mieszkają one w Polsce i nie posiadają polskich kont bankowych. Sebastian Rejak, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stwierdził również, że koszty przelewów zagranicznych zostaną pokryte przez polskie władze.

Autor artykułu wskazuje, że ze zmiany przepisów będzie mogło skorzystać około 50 tysięcy Izraelczyków, ponieważ ubiegać się o nie będzie mógł każdy polski obywatel dotknięty przez nazistowskie lub sowieckie zbrodnie.

Decyzja o wysyłaniu pieniędzy polskich podatników za granicę jest tym bardziej oburzająca w sytuacji, w której brakuje pieniędzy m.in. na świadczenia wychowawcze i chorobowe dla Polek w ciąży.

Pytam MPiPS oraz MSZ przede wszystkim o to czy informacje zawarte w artykule są prawdziwe, bo taka skala marnotrawstwa pieniędzy Polaków wydaje się niemożliwa. Zadaję Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej pytania o podstawę prawną przyznawania wspomnianych świadczeń, koszty nowych rozwiązań, liczbę osób, które mogą zostać objęte świadczeniami i powody wprowadzenia takich zmian. Ministra Spraw Zagranicznych pytam o to czy decyzja o przyznaniu świadczeń osobom mieszkającym za granicą była wynikiem podpisania jakichkolwiek umów międzynarodowych lub konwencji i czy została przez nie na Polsce wymuszona. Jeżeli tak było to należy postawić pytanie czy polski MSZ podjął jakiekolwiek działania, które mogły uchronić polskich podatników przez ponoszeniem kosztów wspomnianych świadczeń.

Poniżej publikuję treść wszystkich wspomnianych pism:

http://www.wipler.pl/wp-content/uploads/2014/06/Interpelacja-do-MPiPS-ws.-%C5%9Bwiadcze%C5%84-emerytalnych-dla-Polak%C3%B3w-za-granic%C4%85.pdf

http://www.wipler.pl/wp-content/uploads/2014/06/Interpelacja-do-MSZ-ws.-%C5%9Bwiadcze%C5%84-emerytalnych-dla-Polak%C3%B3w-mieszkaj%C4%85cych-za-granic%C4%85.pdf

http://www.wipler.pl/wp-content/uploads/2014/06/Wniosek-do-ZUS-o-dost%C4%99p-do-informacji-publicznej-ws.-%C5%9Bwiadcze%C5%84-dla-Polak%C3%B3w-za-granic%C4%85.pdf

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze