Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wraca temat świadczeń wypłacanych przez Polskę ofiarom Holocaustu: Prezes ZUS i ministrowie nie wiedzą ile będzie to kosztować podatników

Przemysław Wipler

Przemysław Wipler

Poseł, członek partii KORWiN.

  • Opublikowano: 31 lipca 2014, 15:40

  • 14
  • Powiększ tekst

Minister Spraw Zagranicznych, Minister Pracy i Polityki Społecznej i Prezes ZUS nie mają zielonego pojęcia ile będą nas kosztować zmiany w ustawie kombatanckiej. Nie umieją też powiedzieć ilu osób będą dotyczyły wypłaty świadczeń, o których miesiąc temu pisał dziennik internetowy „The Times of Israel”. Może Pan Premier udzieli odpowiedzi na moje pytania?

Pod koniec maja na stronie internetowej dziennika ,,The Times of Israel” pojawiła się informacja o tym, że Polski rząd będzie wypłacał emerytury obecnie mieszkającym za granicą ofiarom systemów totalitarnych działających na terenie okupowanej Polski podczas II Wojny Światowej. Według dziennika, do emerytury w wysokości około €100 miałoby być uprawnionych nawet 50 tysięcy Izraelczyków. Na początku czerwca złożyłem interpelację poselską zaadresowaną do Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz wysłałem list do prezesa ZUS, pana Zbigniewa Derdziuka. Zapytałem czy informacje podawane przez izraelski dziennik są prawdziwe i z jakich źródeł miałoby odbywać się finansowanie dodatkowych świadczeń emerytalnych w sytuacji, w której ZUS ma problemy z wypłaceniem emerytur Polakom mieszkającym w kraju.

Pracownicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, którzy teoretycznie powinni być najlepiej zaznajomieni z sytuacją nie zdołali mi powiedzieć nic konkretnego. Twarde fakty ograniczyły się do wskazania nazwy i daty uchwalenia ustawy. (Zachęcam do przeczytania odpowiedzi MPiPS, która znajduje się w linku poniżej.) Prezes ZUS stwierdził natomiast, że świadczenia, o których mowa w artykule, razem z kosztami ich obsługi, będą finansowane z budżetu państwa. Niestety nie uzyskałem wyjaśnień na temat tego ile osób miałoby być uprawnionych do otrzymywania owych świadczeń za granicą, ponieważ jak się okazało nikt nawet nie zadał sobie trudu by to oszacować. Żadna z zapytanych instytucji nie wie ile wyniosą koszty rozszerzenia świadczeń na osoby przebywające za granicami RP, a tym bardziej jakie będą konsekwencje finansowe dla już ledwie dyszącego ZUS-u. Nie wiadomo również kto i dlaczego będzie ponosił koszty przelewów świadczeń na zagraniczne konta, choć z odpowiedzi prezesa Derdziuka jestem skłonny stwierdzić, iż będzie to polski podatnik.

Wszyscy adresaci moich pytań „solidarnie nie byli w stanie” odpowiedzieć jakiej liczby osób może dotyczyć wypłata świadczeń, ile będzie rocznie wynosiła wartość tych świadczeń i jaki wpływ na finanse ZUS i budżetu RP będą miały nowe regulacje. Ta sytuacja jest kolejnym irytującym przykładem braku profesjonalizmu i lekkomyślności ekipy rządzącej, która wspaniałomyślnie stara się zapłacić (oczywiście z naszej kieszeni) za zło wyrządzone przez zbrodnicze systemy XX wieku. Nasuwa się tylko jedno pytanie: Kto zapłaci za szkody wyrządzone przez Platformę Obywatelską?

Nie zamierzam tego tematu odpuszczać, dlatego ponowię moją interpelację, tym razem jednak skieruję ją bezpośrednio do Premiera. Skoro ministrowie nie potrafili udzielić odpowiedzi na tak ważne pytania, to może Prezes Rady Ministrów temu podoła.

Poniżej znajdują się moje interpelacje i odpowiedzi zapytanych oraz złożona dzisiaj do Premiera interpelacja, o której mowa powyżej.

Interpelacja do MPIPS ws. świadczeń

Odpowiedź MPiPS na interpelację ws. świadczeń

Interpelacja do MSZ ws. świadczeń

Odpowiedź MSZ na interpelację ws. świadczeń

Odpowiedź Prezesa ZUS ws. świadczeń

Interpelacja do Premiera ws. świadczeń

Powiązane tematy

Komentarze