Opinie

Rys. Adam Polkowski
Rys. Adam Polkowski

Proces Marka Belki

Paweł Bernaciak

Paweł Bernaciak

Dziennikarz ekonomiczny.

  • Opublikowano: 17 czerwca 2014, 11:34

  • Powiększ tekst

Po opublikowaniu stenogramów i nagrań rozmów z restauracji „Sowa i Przyjaciele” padają mocne słowa krytyki pod adresem prezesa NBP. Dymisja, Trybunał Stanu, ludzie chcą krwi. Ale czy na pewno Marek Belka jest winny? Co takiego zrobił, że należy go ukrzyżować?

Wszyscy Święci: Domagał się dymisji wielkiego ekonomisty, Jacka Rostowskiego.

Adwokat Diabła: Faktycznie, Jacek Rostowski był wyróżniającym się ministrem, był doceniany zarówno w Europie jak i w świecie. W końcu nie każdy polski polityk należy do ekskluzywnego grona Klubu Bilderberg. Ponadto posiada on fenomenalną wręcz zdolności zamiatania długu publicznego pod dywan. Ale miał też pewne wady, np. źle odmieniał przez przypadki słowo Bydgoszcz.

WŚ: Brzydko się wysławia i źle mówi o zagranicznych bankach - „ Te mamusie banków polskich już są przecież skurwione”. Staje w obronie polskich banków „...ale uważam, że Polska nie może pozwolić, żeby kawał polskiego państwa, bo BGŻ to nie jest tylko kawał systemu bankowego, to kawał państwa, żeby po prostu poszedł w ręce jakiegoś, znów nie wiadomo, inwestora...”

AD: Zagraniczne banki to bardzo uczciwe instytucje, jednak i one czasami popełniają błędy. Czy broni polskich banków? Jeśli nawet, to zapewne wkrótce zmieni on zdanie.

WŚ: Taki z niego światowiec, a ciągle jest przeciwny euro „i to jest sens posiadania własnej waluty, a nie euro” - mówi Belka.

AD: I na szczęście nie on jeden.

WŚ: Jakieś dziwne zmiany w prawie razem z Sienkiewiczem uknuli, żeby tylko nie dopuścić PiS-u do władzy.

AD: Projekt zmiany ustawy o NBP ma m.in. doprecyzować możliwość interwencji NBP na rynku wtórnym obligacji skarbowych. Nowelizacja powinna nieco ustabilizować finanse państwowe, które narażone są na działania spekulantów. Obniży to zapewne koszty obsługi zadłużenia, ale nie przełoży się to raczej szybko na stan naszych portfeli, tak jak przypuszczał Bartłomiej Sienkiewicz. Zatem nie będzie to raczej miało istotnego wpływu na wynik najbliższych wyborów parlamentarnych.

WŚ: Ma śmieszne nazwisko.

AD: To może niech Rosati zostanie prezesem NBP.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych