Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

To Tusk zrobił Polakom. Jesteś dumny?

zz zz

  • Opublikowano: 28 czerwca 2014, 11:12

    Aktualizacja: 28 czerwca 2014, 14:29

  • Powiększ tekst

Niebawem minie 7 lat rządów Donalda Tuska. Platforma Obywatelska w 2007 roku szła do wyborów z hasłem "By żyło się lepiej", a cztery lata później w 2011 roku weszła do Sejmu pod wezwaniem "Zrobimy więcej". Pokazujemy, co rząd Tuska zrobił od początku rządzenia dla Polaków.

Afery z udziałem polityków PO

Afera podsłuchowa, afera hazardowa, afera stadionowa, afera autostradowa, afera stoczniowa, afera AmberGold, afera gazowa, Infoafera.

Ekonomiczno-prawne oraz polityczne skutki decyzji rządów Donalda Tuska

Grabież oszczędności Polaków z OFE (153 mld zł) - każdemu Polakowi odkładającemu w OFE zabrano 51,5% środków zgromadzonych na koncie w funduszu emerytalnym i przeniesienie ich do ZUS. Sęk w tym, że Polacy swoje wirtualne pieniądze w ZUS będą mogli podejrzeć dopiero w lipcu przyszłego roku. Faktycznie znaczy to, że tych pieniędzy na tę chwilę nie ma, nawet wirtualnie.

tytuł

Podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, największa podwyżka dla kobiet, bo aż wzrost o 7 lat z maksymalnej górnej granicy - 60 lat.

Wzrost zadłużenia kraju (z 530 do 984 mld zł), co stanowi 57,8% PKB, a w przeliczeniu na jednego Polaka to 26 478 zł.

Ukryty dług publiczny wynosi 3 biliony 133 mld zł, co stanowi 185,5% PKB, a w przeliczeniu na jednego Polaka to 84 281 zł,

Wzrost fiskalizmu, zamrożenie progów podatkowych (coraz biedniejsi muszą płacić coraz większe podatki), podwyżka podatku VAT do 23 proc., kilkukrotne podwyżki akcyzy, podwyżki składek ZUS, likwidacja ulg podatkowych (budowlanej i internetowej), zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego (z 6000 do 4000 zł).

tytuł

Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego.

Paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego.

Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) - obecnie to blisko 440 tys. urzędników.

Doprowadzenie do zapaści służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty).

Brak polityki wschodniej.

Podpisanie długoterminowego kontraktu na dostawy gazu z Gazpromem.

Nie ukończenie w terminie strategicznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski terminalu LNG w Świnoujściu (zakończenie było planowane na grudzień 2014 r., rząd obecnie mówi o 2015 r. tymczasem z nagranych rozmów polityków PO i opublikowanych we "Wprost" jest mowa o 2017 r.).

Brak reakcji rządu w chwili, gdy jeden inwestor - Rabobank - wycofał się z najważniejszego banku dla polskiej gospodarki BGŻ. Była możliwość odzyskania tego banku przez Polskę - dostali go Francuzi z BNP Paribas.

Wyprowadzenie dziesiątków miliardów złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej by zatkać dziurę budżetową.

Zlekceważenie milionów podpisów Polaków pod wnioskiem o jednomandatowe okręgi wyborcze, referendum w sprawie wieku emerytalnego (ponad 2 mln podpisów), pójścia 6-latków do szkoły (ponad 1 mln podpisów rodziców).

Blisko 2-milionowa emigracja zarobkowa Polaków.

Nie został skrócony czas rozpatrywania spraw w sądach.

Nie zostały zmienione emerytury z KRUS. Rolnicy nadal są bardzo uprzywilejowaną w Polsce grupą emerytalną, na którą zrzucają się pozostali.

tytuł

Opracowanie własne Jas oraz niewygodne info.pl, internet

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych