Opinie

Karolek
Karolek

Pomóżmy Karolkowi - stan chłopca drastycznie się pogorszył, wymaga szybkiej operacji. Jej koszt to 160 tys. złotych

Ewa Tylus

Ewa Tylus

Dziennikarka "Gazety Bankowej" i "wGospodarce.pl"

  • Opublikowano: 12 września 2014, 13:08

    Aktualizacja: 12 września 2014, 13:18

  • 6
  • Powiększ tekst

W czwartek lekarze ze szpitala w Janowie Lubelskim po zbadaniu chłopca, o którym pisaliśmy w portalu wGospodarce.pl stwierdzili, że jego stan zdrowia pogorszył się. Rodzina tego pięciomiesięcznego chłopca z Janowa Lubelskiego musi zebrać 37,5 tys. euro (blisko 160 tys. zł) potrzebne na zoperowanie serca chłopca z poważnymi wadami. Skomplikowany zabieg, którego nie zrefunduje NFZ ma być przeprowadzony w Niemczech. Okazuje się, że trzeba będzie przeprowadzić operację wcześniej – nawet w ciągu kilku dni.

Rodzice Karolka – Katarzyna i Grzegorz Drzazga mówią, że tylko silna wola życia uratowała go od śmierci, ponieważ po kilku godzinach po urodzeniu zaczął poważnie sinieć i potrzebna była szybka pomoc medyczna, aby przeżył. Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie został przewieziony jeszcze tego samego dnia, stwierdzili u niego wrodzoną wadę serca pod postacią atrezji zastawki pnia płucnego z ubytkiem w przegrodzie międzykomorowej i przełożenie wielkich pni tętniczych. W 5 dobie życia chłopczyk został poddany operacji. Lekarze orzekli, że w Polsce ratunkiem dla niego byłyby tylko przeszczep albo stworzenie jednokomorowego serca. Znalezienie dawcy jest prawie nie możliwe, a skorzystanie z drugiej możliwości ograniczałoby pracę malutkiego serca i nie wykluczałoby konieczności wykonania przeszczepu w późniejszych latach życia chłopca. Operacja w celu uratowania całego serca jest możliwa w Niemczech. Rodzina chce zebrać pieniądze na przeprowadzenie zabiegu w klinice w Münster (Universitätsklinikum Münster).

Karolka ma zoperować znany polski kardiochirurg prof. Edward Malec. Zbiórkę pieniędzy prowadzi Fundacja Na Rzecz Dzieci z Wadami Serca Cor Infantis. Chłopiec urodził się 4 kwietnia. Operację trzeba wykonać zanim skończy rok. Na zebranie potrzebnych pieniędzy i zorganizowanie operacji rodzina ma czas do świąt Bożego Narodzenia. W akcję pomocy włączają się mieszkańcy Janowa, a rodzice szukają sposobów na jej przyspieszenie. W ostatnich dniach sinieją mu paluszki i usta. Sąsiedzi rodziny znając powagę sprawy zwrócili się o pomoc także do mnie jako dziennikarki wGospodarce.pl. Karolek ma starszego 4-letniego brata, mieszka z rodzicami, babcią i prababcią. Proszą wszystkich o jakiekolwiek wsparcie, ponieważ sami nie są w stanie uzbierać kwoty.

Karolkowi można pomóc dokonując wpłaty na rachunek Fundacji:

Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis (ul. Nałęczowska 24, 20-701 Lublin) 86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 z dopiskiem „Karol Drzazga” Nr konta dla wpłat zagranicznych:

USD PL93 1600 1101 0003 0502 1175 2024

EUR PL50 1600 1101 0003 0502 1175 2022

Powiązane tematy

Komentarze