Opinie

Prof. Adam Glapiński, fot. PAP/Rafał Guz
Prof. Adam Glapiński, fot. PAP/Rafał Guz

Wybór Adama Glapińskiego na prezesa NBP to znakomita decyzja

prof. Eugeniusz Gatnar

prof. Eugeniusz Gatnar

Członek Rady Polityki Pieniężnej, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przewodniczący Rady Programowej "Gazety Bankowej"

  • Opublikowano: 6 maja 2016, 15:49

    Aktualizacja: 9 maja 2016, 09:51

  • 2
  • Powiększ tekst

Jestem pewien, że działania Adama Glapińskiego będą zmierzały do stabilizowania sytuacji ekonomicznej w Polsce, bezpieczeństwa sektora bankowego oraz utrzymania ścieżki zrównoważonego wzrostu naszej gospodarki - mówi profesor Eugeniusz Gatnar, ekonomista i członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wybór profesora Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego to znakomita decyzja. Prof. Glapiński jest bardzo znanym ekonomistą, profesorem Szkoły Głównej Handlowej, znawcą teorii i historii ekonomii.

Ma też bardzo duże doświadczenie – wcześniej był ministrem gospodarki, a w latach 2010-2016 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej, obecnie jest członkiem zarządu NBP, toteż dobrze poznał system bankowy w Polsce, funkcjonowanie NBP i zasady prowadzenia polityki pieniężnej. Zatem jest to najlepszy kandydat jakiego Pan Prezydent Andrzej Duda mógł zaproponować.

Czytaj więcej: Adam Glapiński kandydatem na nowego prezesa NBP

Co czeka nowego prezesa NBP? Głównym problemem, z jakim borykają się banki centralne, jest deflacja w warunkach słabego wzrostu gospodarczego oraz wysokie zadłużenie rządów oraz sektora prywatnego.

Jeśli chodzi o Polskę, to wzrost gospodarczy jest na znakomitym poziomie ok. 4 proc., niespotykanym gdzie indziej. NBP zgodnie ze swoim mandatem dba o wartość pieniądza, czyli o to, by nie było inflacji. I rzeczywiście jej nie ma. Jest nawet płytka deflacja, której Polacy nie odczuwają.

Jednocześnie mamy do czynienia ze spadkiem cen surowców energetycznych i żywności oraz dużą niepewnością związaną między innymi z możliwością wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, osłabioną kryzysem gospodarką USA i słabnącym wzrostem w Chinach.

Prezes Glapiński jest bardzo doświadczonym i rozważnym ekonomistą, człowiekiem, którego cechuje wielki spokój, ale też jest osobą zdecydowaną. Jestem pewien, że jego działania będą zmierzały do stabilizowania sytuacji ekonomicznej w Polsce, bezpieczeństwa sektora bankowego oraz utrzymania ścieżki zrównoważonego wzrostu naszej gospodarki. Będzie odpowiedzialnie kierował Radą Polityki Pieniężnej i zarządem NBP.

Notował Arkady Saulski.

Zobacz też: Resort finansów: nie mamy informacji o ocenie agencji Moody’s

Powiązane tematy

Komentarze