Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

BSR: Monitor rynku ryzyka kredytowego

źródło: Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 28 kwietnia 2014, 17:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Kolejne dane napływające z gospodarki amerykańskiej wskazują, że ożywienie przybiera cieplejszych barw. Pozytywnie zaskoczyły zarówno zamówienia na dobra  trwałe, jaki i wskaźnik nastrojów konsumentów, co sugeruje, że nieco uśpiona  gospodarka budzi się po srogiej zimie. Jeszcze tylko dane z rynku nieruchomości gorzej wypadają ze względu na czynniki pogodowe, ale już kolejne odczyty powinny być lepsze. Jednak poprawa będzie raczej rachityczna, gdyż czynnikiem hamującym są wysokie ceny nieruchomości.

W Europie kolejne dane z głównych jak również peryferyjnych gospodarek wykazują poprawę. Tutaj również ożywienie nabiera stopniowo tempa, jednak Europa w cyklu gospodarczym pozostaje daleko w tyle za Ameryką. Presji inflacyjnej w Europie nie widać, choć nadal jeszcze w mocy pozostają czynniki deflacyjne. Rynek żyje więc oczekiwaniami i spekulacjami na dalsze luzowanie polityki monetarnej przez EBC. Tymczasem Prezes EBC, M.Draghi, warunkuje podjęcie działań dalszym rozwojem sytuacji, jednocześnie wskazując, że inflacja stopniowo zacznie odbijać przy spodziewanej poprawie warunków makroekonomicznych. Jeśli oczekiwania i prognozy EBC nie sprawdzą
się, wówczas prawdopodobne jest, że EBC podejmie decyzję o obniżce głównej stopy procentowej i wprowadzenie negatywnej stopy depozytowej lub rozpoczęcie europejskiego programu QE. Decyzje te mogą jednak zapaść nie wcześniej niż w III kwartale br. wprowadzenie negatywnej stopy depozytowej lub rozpoczęcie europejskiego programu QE. Decyzje te mogą jednak zapaść nie wcześniej niż w III kwartale br. Z kolei w Ameryce wydźwięk słów J.Yellen dotyczących podwyżki stóp procentowych w 6 miesięcy po zakończeniu tapering-u został całkowicie złagodzony, niemniej konsensus mówi o pierwszej podwyżce stóp procentowych w połowie 2015 roku.

Rentowności obligacji korporacyjnych zarówno w Europie jak i Ameryce dla obu segmentów ryzyka obniżyły się. Dalszy spadek rentowności wynika z warunków wysokiej podaży taniego kapitału przy ograniczonym popycie na kredyt w postaci emisji obligacji.

Spready kredytowe wynikające z głównych indeksów portfelowych CDS zarówno w Europie (iTraxx Europe i Xover) jak i Ameryce (NA IG i HY) uległy w zasadzie marginalnym zmianom. Względnie większym odchyleniom uległy indeksy sektor finansowego w Europie. Z kolei spready kredytowe w Europie mierzone ASW uległy dalszemu zawężenie głównie w segmencie ryzyka inwestycyjnego. W segmencie ryzyka spekulacyjnego spready jedynie spadły dla korporacji finansowych.

Powiązane tematy

Komentarze