Analizy

Donald Trump odkryje dziś karty?

źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 28 lutego 2017, 10:21

  • Powiększ tekst

Spokojny początek tygodnia w oczekiwaniu na nowe impulsy z EURPLN poniżej 4,32 i USDPLN poniżej 4,08

Nowy tydzień na krajowym rynku walutowym rozpoczął się stabilnie w okolicach 4,30-4,32 na EURPLN i 4,07-4,08 na USDPLN. W poniedziałek opublikowany został indeks nastrojów dla strefy euro za luty, jednak nie miał on tak dużej wartości by móc istotnie wpłynąć na nastroje rynkowe. Niemniej warto zauważyć, że poziom 108 pkt w przypadku wskaźnika nastrojów w gospodarcze przerósł oczekiwania ekonomistów i jest to kolejny dowód, że unijna gospodarka przyspiesza. Tym samym wobec braku ważniejszych danych makro, oczekując na nowe impulsy rynek walutowy pozostawał pod wpływem czynników z poprzednich sesji (w tym sprawozdania z posiedzenia Fedu z 31.01-1.02 oraz mocnych danych realnych dotyczących polskiej gospodarki).

Kierunek na najbliższe dni wyznaczyć może zaś zaplanowane na wtorek wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa. Oczekuje się bowiem, że Trump na połączonej sesji Kongresu nakreśli zarys programu infrastrukturalnego nowej administracji, a być może także kierunek planowanych zmian podatkowych. W weekendowym wywiadzie amerykański sekretarz skarbu wspomniał bowiem, że prezydent „dotknie” kwestii podatków. Trzy tygodnie temu D. Trump zapowiedział „fenomenalną” reformę systemu podatkowego, jednak od tego czasu w dalszym ciągu nie wiadomo, jak miałaby ona wyglądać i kiedy zacznie być wprowadzana. Dlatego też w zależności od tego co prezydent Trump ujawni, możliwy jest zarówno scenariusz powrotu do silniejszego dolara (spadek EURUSD poniżej 1,055), jak i dalszej realizacji zysków (wzrost EURUSD powyżej 1,063).

Kolejnym ważnym punktem tygodnia będzie piątkowe, ostatnie przed marcowym posiedzeniem amerykańskiego banku centralnego przemówienie prezes J. Yellen. Wydaje się jednak, że niewiele ono może wnieść ponad to, co już wiadomo i dopiero rządowy raport NFP z rynku pracy publikowany 10 marca może być istotny dla najbliższej decyzji Fedu. Niemniej nawet najmocniejsze dane nie dają żadnej gwarancji. O ile więc w dłuższym terminie reforma podatkowa D. Trumpa może okazać się pozytywna dla dolara, tak samo jak Fed pozostający przy dwóch-trzech podwyżkach stóp do końca roku, tak w najbliższych dniach dolar może być narażony na spadek, co powinno ograniczać deprecjację złotego. Kurs eurozłoty powinien więc pozostawać relatywnie stabilny, o ile mocno negatywnie nie rozczarują środowe publikacje dot. wskaźnika PMI dla chińskiego przemysłu.

Dla polskiego rynku stopy procentowej w bieżącym tygodniu w centrum zainteresowania znajdzie się publikacja podaży SPW na marzec oraz informacja o strukturze zadłużenia w obligacjach skarbowych. W styczniu i w lutym MF uplasowało blisko 30 mld złotych na aukcjach sprzedaży, dlatego regularne przetargi mogą przynieść mniejszą sprzedaż w marcu, możliwe jest też zorganizowanie dodatkowego przetargu zamiany. Według ostatnich danych, w grudniu inwestorzy zagraniczni zwiększyli swoje zaangażowanie w polskie obligacje o 4,4 mld PLN, dalszy napływ środków może okazać się wsparciem do spadków rentowności, przede wszystkim na długim końcu krzywej, który jest preferowany przez nierezydentów.

Na europejskim rynku obligacji doszło do odreagowania ostatnich wzrostów rentowności aktywów bardziej ryzykownych. Do około 70 pb zawęził się spread papierów francuskich nad niemieckimi w sektorze 10-letnim, za czym stoi rosnące poparcie dla Emmanuela Macrona. Ewentualne zwycięstwo Macrona w wyborach prezydenckich, odbierane jest jako rodzące mniejszą niepewność rynkową. Do wzrostów cen obligacji doszło również na peryferiach strefy euro. Włoska krzywa dochodowości przesunęła się o blisko 5 pb w dół na swoim środku i długim końcu w związku z ostatnimi wypowiedziami członków Partii Demokratycznej, które zmniejszają prawdopodobieństwo zorganizowania przedterminowych wyborów parlamentarnych jeszcze latem tego roku.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.