Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Pomoc dla Unii Kredytowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 marca 2014, 14:51

  • Powiększ tekst

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, nakłoniony przez Światową Radę Unii Kredytowych (WOCCU) oraz Europejską Sieć Unii Kredytowych (ENCU) zaproponował zmiany w zestawie przepisów znanych jako Bazylea III. Mają one pomóc uniom kredytowym osiągać wyższe zyski z depozytów bankowych.

Zaproponowane przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego zmiany, jeśli zostaną sfinalizowane, w dużym stopniu zredukują rezerwy płynności, które banki podlegające przepisom Bazylea III muszą utrzymywać dla depozytów dokonywanych przez unie kredytowe – sześciomiesięcznych i dłuższych oraz jednomiesięcznych i dłuższych (jeśli unia kredytowa spełnia definicję Komitetu Bazylejskiego dotyczącą małego i średniego przedsiębiorstwa).

Zaproponowane zmiany w przepisach Bazylea III zmniejszyłyby koszty banków związane z utrzymywaniem depozytów unii kredytowych. To pozwoli bankom oferować lepsze warunki dla unii kredytowych.

Unie kredytowe w Irlandii straciły średnio 1,5 proc. odsetek od swoich depozytów, po tym gdy w zeszłym roku Irlandia zaczęła wprowadzać oryginalną wersję zasad płynności Bazylea III w trybie przyspieszonym.

Oprócz niedawnej propozycji Bazylei, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w grudniu wydał raport zalecający Komisji Europejskiej „przegląd niezamierzonych skutków”, jakie zasady płynności wyrządziły w irlandzkich uniach kredytowych i uniach z innych państw członkowskich UE. W raporcie znalazł się również postulat dotyczący zrewidowania zasad płynności zawartych w Bazylea III.

Zarówno wniosek Komitetu Bazylejskiego, jak i sprawozdanie EBA są wynikiem wysiłków poparcia przez WOCCU, ENCU i irlandzkiej Ligii Unii Kredytowych w ciągu ostatniego roku, w tym spotkań z Sekretariatem Komitetu Bazylejskiego we wrześniu 2013 oraz z EBA i Komisją Europejską w maju i listopadzie.

Przedstawiciele WOCCU oraz ENCU planują spotkać się z Komisją Europejską w pierwszym tygodniu kwietnia, aby nakłonić ją do zmian zasad Bazylea III w Europie – tak aby były one tak samo korzystne dla unii kredytowych, jak te zaproponowane przez Komitet Bazylejski.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.