Informacje

Fot. Freeimages
Fot. Freeimages

Polska liderem wzrostu sektora ubezpieczeń wzajemnych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 maja 2014, 13:09

  • Powiększ tekst

Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem ubezpieczeń wzajemnych w gronie krajów rozwiniętych – wynika z podsumowującego 2012 rok raportu Międzynarodowej Federacji Ubezpieczycieli Wzajemnych i Spółdzielczych (ICMIF). W skali globalnej, między 2007 a 2012 rokiem, sektor ubezpieczeń wzajemnych zanotował niemal 27 procentowy wzrost udziału w rynku.

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (TUW-y) działają na wszystkich kontynentach, a udział instytucji wzajemnych i spółdzielni ubezpieczeniowych w globalnym rynku ubezpieczeń wynosi blisko 27 procent. Ubezpieczyciele wzajemni i spółdzielczy zrzeszają 800 milionów członków i zatrudniają około 1,1 miliona osób. Ich aktywa wynoszą 7,7 biliona USD – wynika z opublikowanego w kwietniu raportu.

Od początku globalnego kryzysu finansowego w 2007 roku ubezpieczyciele wzajemni i spółdzielczy zwiększyli swój udział w całym rynku ubezpieczeniowym o 13,9 proc. Sektor ten jest najszybciej rozwijającą się częścią całej branży ubezpieczeniowej. W okresie 2007-2012 zanotował 27,3 proc. wzrostu dochodu ze składek (1,222 mld USD w roku 2012), podczas gdy cały rynek ubezpieczeniowy tylko 11,8 proc.

Najbardziej dynamicznie rozwijają się ubezpieczyciele wzajemni i spółdzielczy w Europie (wzrost z 22,1 proc. w 2007 r. do 28,4 proc. 2012 r.) i Ameryce Północnej (z 28,7 proc. do 33,1 proc.). Przychód ze składek zebrany przez ubezpieczycieli na Starym Kontynencie w 2012 roku to ponad 434,5 miliarda dolarów. W Ameryce Północnej to ponad 462 miliardy. Wzrosty notują także ubezpieczyciele w Azji i Ameryce Południowej.

Niezależnie od notowanych wzrostów, ubezpieczenia wzajemne odgrywają stale istotną rolę w sektorach ubezpieczeniowych poszczególnych państw. W Niemczech udział towarzystw ubezpieczeń wzajemnych i spółdzielczych wynosi obecnie 43,3 proc., we Francji 40,8 proc., a w USA 34,5 proc.

Rodzimy sektor ubezpieczeń wzajemnych osiągnął w 2012 roku niemal 30 procent udziału w rynku i w stosunku do 2011 roku wzrósł o ponad 65 procent.

Dynamika wzrostu rynku polskiego dowodzi, że nasz kraj powoli wraca do rozpropagowanych w okresie międzywojennym ideałów wzajemności ubezpieczeniowej. Choć Polska zajmuje 30 miejsce w rankingu globalnym, eksperci podkreślają brak odpowiednich regulacji prawnych mogących przyczynić się do dalszego rozwoju towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Wskazują też konieczność realizacji inicjatyw oddolnych mających wesprzeć możliwości ubezpieczeniowe Polaków – szczególnie w sektorach takich jak rolnictwo, gdzie wciąż brakuje wiedzy na temat zabezpieczenia przyszłości.

Dwa spośród polskich towarzystw ubezpieczeń wzajemnych znalazły się w gronie 500 największych ubezpieczycieli wzajemnych i spółdzielczych na świecie wg ICMIF. Jednym z nich jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK.

-- Mamy świadomość tego, że należymy do wspaniale rozwijającej się społeczności ubezpieczycieli wzajemnych. Obserwując polski rynek, na którym TUW SKOK jest jedną z wyróżniających się instytucji ubezpieczeniowych, zauważamy wzrost wiedzy o wzajemności i korzyściach płynących z wyboru oferty TUW-ów. To niewątpliwie przynosi wymierne korzyści i pozwala na rozszerzanie zakresu działalności. Cieszy nas jednak nie tylko fakt nieustannej poprawy wyników. Cieszy przede wszystkim fakt, iż jako kraj, jako Polska, poniekąd zmierzamy do korzeni, kiedy to dominujące na rynku TUW-y troszczyły się o bezpieczeństwo Polaków

-– podkreśla Grzegorz Buczkowski prezes marki SKOK Ubezpieczenia, którą tworzą TUW SKOK oraz TU SKOK Życie SA.

Obok zwiększania skali działalności TUW SKOK, m.in. na płaszczyźnie ubezpieczania grup zawodowych czy kościelnych, do rozwoju polskiego rynku przyczyniają się także instytucje takie jak powołana w 2011 roku z inicjatywy senatora RP Grzegorza Biereckiego Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych.

W gronie najbardziej dynamicznych rynków ubezpieczeń wzajemnych w krajach rozwiniętych, obok Polski znalazły się także Estonia i Włochy, zaś wśród krajów rozwijających się, Ekwador, Chiny i Sri Lanka.

tytuł

tytuł

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.