Informacje

premier.gov.pl
premier.gov.pl

ABW rozbiła "mafię melioracyjną". Robione były "wały" na wałach

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 11 czerwca 2014
  • 16:28
  • 4
  • Tagi: afera gospodarka prawo
  • Powiększ tekst

ABW rozbiła działającą w Szczecinie mafię „melioracyjną”. Agenci zatrzymali działacza PO Tomasza P., dyrektora Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, a także jego zastępce i ośmiu przedsiębiorców, którzy wykonywali zlecenia dla publicznej firmy.

Tomaszowi P. postawiono zarzuty kierowania i udziału w grupie przestępczej, utrudnienie 20 przetargów, niedopełnienie obowiązków i przyjęcie łapówki. Jego zastępcy, Andrzejowi K. - udziału w grupie przestępczej i utrudniania 9 przetargów.

Anna Gawłowska-Rynkiewicz, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie, ujawniła również, że jednemu z przedsiębiorców, którzy wykonywali zlecenia na rzecz ZZMiUW prokurator zarzuca udział w grupie przestępczej, utrudnianie dwóch przetargów i wręczenie korzyści majątkowej.

Siedmiu pozostałych przedsiębiorców ma zarzuty utrudniania przetargów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty dotyczą 20 przetargów na terenie województwa zachodniopomorskiego, które odbywały się od lipca 2012 r. Chodzi m.in. o budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Zakwestionowane przez śledczych przetargi warte są w sumie ok. 55 mln zł. Były tak ustawianie, że osoby z zewnątrz nie miały szans na wygraną.

Regionem zachodniopomorskim PO kieruje Stanisław Gawłowski, poseł i wiceminister środowiska.

Jak poinformowano, wobec Tomasza P. została wszczęta procedura wykluczenia z Platformy.

jkub/ gazeta.pl/ radioszczecin.pl/

Komentarze