Tysiące firm oszukanych przy zakupie domen internetowych

opublikowano: 1 lutego 2013 roku, 10:51 | autor: Zespół wGospodarce.pl | kategorie: Biznes | tagi: biznes, domena, firmy, internet, oszustwo, policja, przestępczość, technologia, telemarketing
Źródło: wikipedia
Źródło: wikipedia

Nawet kilka tysięcy firm z całej Polski mogło zostać oszukanych przy zakupie domen internetowych, oferowanych za pośrednictwem telemarketingu. Dotychczas na policję wpłynęło ponad 500 zgłoszeń od poszkodowanych podmiotów, które straciły co najmniej milion zł.

- Szacujemy, że liczba pokrzywdzonych w tej sprawie jest nawet dziesięciokrotnie większa. W ramach toczącego się śledztwa planowane są dalsze czynności w Polsce i za granicą. Apelujemy też o kontakt do innych poszkodowanych firm, które jeszcze nie zgłosiły się na policję

- powiedział w piątek PAP rzecznik śląskiej policji podinspektor Andrzej Gąska.

Według ustaleń śledztwa, przestępczy proceder trwał ponad 2,5 roku - od połowy 2010 r. Firma oferująca domeny internetowe zatrudniała konsultantów (część z nich na czarno) w centrach obsługi telefonicznej w Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie. Obdzwaniali oni firmy w całej Polsce, oferując im zakup domen np. z nazwą danej firmy czy nazwiskiem właściciela. Także telefonicznie zawierano umowy.

- Gdy umowa - już obowiązująca - docierała w formie papierowej do danej firmy, okazywało się, że przedmiotem umowy jest nie jedna, a kilka różnych domen, zawierających np. nazwę firmy z końcówkami pl, org, eu i innymi. Tym samym kwota do zapłacenia - wbrew intencji zawierającego umowę – była kilkakrotnie większa niż w przypadku jednej domeny

- wyjaśnił rzecznik.

Policjanci ustalili, że nieuczciwy sprzedawca prawie natychmiast przekazywał niezapłacone przez oszukane podmioty faktury do firmy windykacyjnej, a ta wszczynała egzekucję pieniędzy. Średnio każda z firm, które dotychczas zgłosiły przestępstwo na policję, straciła ok. 2 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci ze Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, pod nadzorem katowickiej prokuratury okręgowej. W ostatnim czasie policjanci weszli do siedzib firmy i zajęli ponad 50 komputerów oraz kilkadziesiąt nośników pamięci, wykorzystywanych w przestępczej działalności.

- Działania przeprowadzono jednocześnie na terenie Warszawy, Wrocławia i Rzeszowa, a zaangażowanych w nie było ponad 70 policjantów - relacjonował podinspektor Gąska.

Rzecznik podkreślił, że proceder polegał przede wszystkim na wprowadzaniu przedsiębiorców w błąd. Wykorzystując ich niewiedzę i nieuwagę przez telefon zawierano niekorzystne dla nich umowy. Przy okazji wyszło na jaw, że telemarketerzy, którzy zawierali umowy z klientami, przynajmniej w części byli zatrudnieni na czarno, z naruszeniem praw pracowniczych. Również osoby poszkodowane w ten sposób proszone są o kontakt z policją.

Zarówno przedstawiciele oszukanych firm, jak i poszkodowani telemarketerzy, powinni dzwonić na numer telefonu śląskiej komendy policji: 32 200 25 43.

 

(PAP)

Komentarze na temat artykułu

Gość 21 lutego 2014 roku
19:38

Iwona Konieczna nadal działa i dzwoni z numeru prywatnego ,dokładnie jest taka sama śpiewka o wykupie i zablokowaniu domeny ,ze ktos chce wykupic z dokładnie z tą samą nazwą firmy tylko inne rozszerzenie i że dokładnie działa w tej samej branży ,jednak gdy powiedziałem że sie zastanowie i oddzwonie to podała numer tel 507 427 924 , firma w której mam wykupioną domene ostrzega ze to kanał i że ta Pani próbuje naciągac na kase około 500zł tak więc uwaga

Gość 17 stycznia 2014 roku
8:54

Nasza firma również została oszukana. W styczniu 2013 roku otrzymaliśmy fakturę proformę na rejestrację domen. Zapłaciliśmy 489,54 zł. I do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy faktury VAT. Kontakt telefoniczny jest bardzo utrudniony. Udało nam się jednak dodzwonić do pana Gabroskiego, pomimo jego zapewnień i obietnić nie otrzymaliśy faktury VAT. Aby ostrzec inne podmioty, wszyscy oszukani mogą wpisywać firmę do KRD. Jeżeli kwota faktury jest niższa niż 500 zł, można doliczyć należne odsetki od momentu zapłaty, i wówczas gdy wartość egzekwowanej kwoty przekroczy 500 zł, możliwy jest wpis do rejestru dłużnikó KRD.

Gość 10 grudnia 2013 roku
11:26

Do mnie w tej sprawie dzwoniła pani, która przedstawiła się nazwiskiem Iwona Konieczna, nr tel. 507 427 924, informując, że jest przedstawicielem firmy Nazwa.pl. W kolejnej rozmowie powiedziała, że działa w imieniu PPUH ProCom Zygmunt Gaborski, której to działaność polega na windykowaniu należności. Historyjka o domenach oczywiście taka jak opisana przez poprzedników powyżej. Powiedziała również, że odstąpienie od umowy jest możliwe telefonicznie w ciągu 7 dni od wystawienia przysłanej proformy, co niezwłocznie uczyniłem. W razie ewentualnego nękania przez w/w osoby lub firmy oczywiście skieruję sprawę na drogę prawną.

Gość 25 listopada 2013 roku
22:56

J.w zadzwonili i zaproponowali 2 dodatkowe domeny, przysłali F proforma i co mam z tym zrobić, zgłosić na policję czy do kosza?

Gość 3 października 2013 roku
15:37

Złoty pan Zygmunt ze Złocieńca - i jego złoty pomysł na biznes oszukańczy tyle że do czasu ...?

Gość 3 października 2013 roku
15:30

Potwierdzam oszustwo firmy ProCom Zygmunt Gadomski !!! tak jest ta firma właśnie oszukuje w ten sposób cytat zadzwonili, ze zablokuja moja nazwe domeny z innymi koncowkami poniewaz firma konkurencyjna zglosila się do nich z chęcią zakupu w/w domen, a poniewaz oni sa lojalni to w pierwszej kolejnosci zwracaja sie do mnie... kwota promocyjna 489,00 zł.

Gość 22 sierpnia 2013 roku
19:58

probowali mnie oszukać. zadzwonili, ze zablokuja moja nazwe domeny z innymi koncowkami (org.pl i biz.pl) poniewaz firma konkurencyjna zglosila się do nich z chęcią zakupu w/w domen, a poniewaz oni sa lojalni to w pierwszej kolejnosci zwracaja sie do mnie... kwota promocyjna 489,00 zł. samemu wykupilem brakuace rozszerzenia za 0 zlotych, mimo to Pani dalej mi chciala je sprzedać. otrzymalem FV proforma, zglaszam na policje. udalo mi sie wydobyc nr tel (zawsze dzwonia z zastrzezonego) 507843954 pzdr

Qba 24 czerwca 2013 roku
22:30

Potwierdzam oszustwo firmy ProCom!!! Cos mi nie pasowało w przeslanej juz po chwili fakturze i postanowiłem sprawdzic te firme w sieci i natrafiłem na takie jak powyzej opinie. Zadnej strony www, kontaktu i umowy zawieranej telefonicznie. Sprawe moja z powyzszym postanowilem skierowac do mojej prawniczki. Pozdrawiam!!!

Gość 14 maja 2013 roku
10:50

Niestey daliśmy się nabrać i zapłaciliśmy. Udało mi sie ustalić telefon do p. Zygmunta Gaborskiego, który widnieje na FV przy nazwie fimy : 884 638 788. Dodzwoniłam się, p. Gaborski obiecał dotrzymać warunków umowy , czego do dnia dzisiejszego nie spełnił. Gdy dzwoniłam po raz drugi tel. odebrał syn, który stwierdził, że o niczym nie wie i jest w szkole w internacie. Odnalażłam tez na faccebook profil p. Zygmunta Gaborskiego ze Złocieńca. Pozdrawiam:)

ja 17 kwietnia 2013 roku
12:51

Też otrzymałem FV od firmy ProCom Zygmunt Gaborski.. i czytając to wszystko nie mam zamiaru płacić , chodz już dziś dzwoniła miła Pani przypomnieć się że mija termin płatności..Poczekam na rozwuj sytuacji.. Pozdrawiam

Gość 8 marca 2013 roku
21:05

Joanna miała 25 lat. Jej szczupłą, filigranową postać odzianą w pastelową skórę można by porównać do porcelanowej figurki, pięknej lecz kruchej. Pchnęła drzwi zrobione z kilku zbitych ze sobą desek. Prawdziwe drzwi dawno temu sprzedał ojciec. Przecież i tak nie były potrzebne. Ich rodzinny dom był otwarty dla gości. Mogli tu przychodzić o każdej porze dnia i nocy, byle tylko mieli coś do wypicia.

Gość 8 marca 2013 roku
21:04

Nienawidziła tego zapachu. Zapach klatki schodowej, w której pijani mężczyźni spali, ponieważ ich pijane żony nie pozwalały im spać w mieszkaniach. Odór taniego alkoholu mieszał się ze smrodem przepoconych ciał, odchodami ludzkimi i zwierzęcymi. Innym taki zapach wydawałby się nie do zniesienia, ale ona tylko go nienawidziła. Przyzwyczaiła się, ale nienawidziła.

Gość 8 marca 2013 roku
21:04

Wyjął rękę z kieszeni płaszcza i wyciągnął w jego kierunku. Ten gest mógł oznaczać "dziękuję", a może "przepraszam". Nieznajomy odwzajemnił się wyciągniętą dłonią w której poczuł jakiś papier. Kenitz wyminął zaniedbanego mężczyznę, a ten przyglądał się 50-złotowemu banknotowi, którym został obdarowany przez eleganckiego pijaczynę.

Gość 8 marca 2013 roku
21:03

Trzymając ręce w kieszeni płaszcza starał się iść prosto lecz jego zamoczony w nadmiernej ilości alkoholu błędnik wyczyniał z ciałem mężczyzny, co tylko chciał. Kenitz zatoczył się i wpadł na nieznajomego. Odbił się od niego, zrobił dwa kroki w tył i chcąc przyjrzeć się dobroczyńcy, który uratował go od upadku stanął na szeroko rozstawionych nogach. Zobaczył zaniedbanego, nieogolonego człowieka, który na pierwszy rzut oka wydawał się nie mieć własnego domu.

Gość 8 marca 2013 roku
21:03

Cześć panowie... Zalałem się idę do domu... Matylda znowu nie wpuści mnie do łóżka... - Marek Kenitz z rezygnacją machnął ręką i ruszył w kierunku swojego samochodu. - To ty się tam jeszcze pchasz? - Wiktor zachichotał, a widząc, że jego dowcip nikogo nie rozbawił rzucił jeszcze w kierunku idącego chwiejnym krokiem Marka. - Uważaj, żeby ci psy tyłka nie odgryzły! - I ponownie zachichotał pijackim śmiechem. - Trzymaj się! My idziemy zrobić porządek w burdelu!

Gość 25 lutego 2013 roku
14:02

witam tez chcialbym nr telefonu do tej firmy bo prawdopodobnie takze nas oszukali moj tel. 602 636 570

Gość 7 lutego 2013 roku
13:24

Do abc, czy posiadacie moze kontakt telefoniczny do tej firmy ? My takze zostalismy przez nich oszukani.

abc 2 lutego 2013 roku
11:23

Zadzwoniła do mnie firma P.P.U.H. ProCom Zygmunt Gaborski adres Pancerniaków 9/60 78-520 Złocieniec nr NIP 674-100-37-27. Zaoferowała mi wyłaczność na posiadane już domeny oraz nową domeną biz.pl. Wszystko za 300 zł. Przeslano mi fakturę proforma, której nie opłaciłem, ponieważ stwierdziłem, ze to jest firma krzak, ponieważ nie miała nawet działajacej strony internetowej www.procom.net.pl. Nie otrzymałem nawet warunków umowy. Jakie było moje zdziwienie, jak po kilku dniach otrzymałem Fakture do zapłaty. Tej też nie zapłaciłem. Rozdzwoniły się telefony dlaczego spózniam się z zapłatą. Dzwoniąca była arogancka, twierdzi, że umowa została zawarta, należy sie zapłata i będę pozwany o uregulowanie nalezności oraz sprawa zostanie skierowana do egzekucji komorniczej poprzez firmę windykacyjną. Zaznaczam, że usługa rejestracji domeny(treść z faktury) kosztuje na rynku 10 zł, a zarzadano 300 zł. czy działalność tej firmy wpisuje sie w treść artykułu ?

Gość 28 marca 2014 roku
4:44

No właśnie dałam się nabrać na ten sam tekst ale po 10 minutowej rozmowie z wzruszająca panią Joanna poczułam niepokój i podstęp. W biznesie pomyślałam nie pamiętam żeby ktoś się aż tak o mnie troszczyl. Faktura przyszła i dziękuję za te komentarze bo nie zamierzam jej płacić.

Adr 3 kwietnia 2014 roku
20:46

Witam wszystkich. Ktoś to jakoś z nimi wyjaśnił ? Też dziś dałem się złapać na prawie 500zł za przekierowanie domen... Cwaniara dzwoniła z zastrzeżonego

Adr 3 kwietnia 2014 roku
21:05

Wyslałem oświadczenie tu link https://konsument.um.warszawa.pl/zalaczniki/o-wiadczenie-o-odst-pieniu-od-umowy-zawartej-na-odleg-o w ciągu 10 dni od zawarcia umowy, można od niej odstapic bez podania przyczyny. Zobaczymy jaka będzie reakcja.

Gość 4 kwietnia 2014 roku
10:32

Teraz wydzwania Pani Kinga Szyc z nr 53 79 13 877.

2097