Informacje

Fot. FreeImages/johnny maroun
Fot. FreeImages/johnny maroun

Oto najtańsze kraje świata. Polska w czołówce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 lutego 2016, 14:48

    Aktualizacja: 23 lutego 2016, 14:56

  • Powiększ tekst

Polska to prawdziwy raj cenowy, przynajmniej dla osób zarabiających w mocniejszej niż złoty walucie – wynika z rankingu najtańszych krajów świata przygotowanego przez GoBankingRates.

Tworząc swój ranking, twórcy wzięli pod uwagę i przeanalizowali cztery kategorie, które składają się na ogólną atrakcyjność cenową poszczególnych krajów: lokalny wskaźnik siły nabywczej, wskaźnik cen czynszu, wskaźnik cen produktów spożywczych oraz wskaźnik cen konsumpcyjnych. Wyniki uzyskane w przypadku każdego z krajów porównano następnie do tej samej wartości w Nowym Jorku, który w zestawieniu przygotowanym przez GoBankingRates stanowi punkt odniesienia.

Wnioski? We wszystkich 50 krajach uwzględnionych w rankingu cena wynajmu jest przynajmniej 70 proc. tańsza niż w Nowym Jorku; cena produktów spożywczych – 40 proc. tańsza; cena dóbr konsumpcyjnych i usług – 30 proc.

GoBankingRates za najtańszy kraj do życia uznało Republikę Południowej Afryki. Autorzy rankingu zwracają uwagę na fakt, że w RPA wartość lokalnej siły nabywczej jest znacznie wyższa niż w Nowym Jorku, przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niskich cen dóbr konsumpcyjnych i żywności, a także kosztów wynajmu.

Również Polska znalazła się w czołówce zestawienia najtańszych krajów do życia. W liczącym 50. pozycji rankingu nasz kraj zajął 12 miejsce. W porównaniu do Nowego Jorku lokalna siła nabywcza jest u nas niższa o 26 proc., ale z drugiej strony – wynajęcie mieszkania jest tańsze nawet o 88,1 proc; produkty żywnościowe są tańsze o 69,4 proc, a lokalne dobra i usługi – o 61,3 proc. To wszystko, zdaniem autorów rankingu, czyni z Polski jeden z najtańszych krajów do życia dla osób zarabiających w mocniejszej walucie.

15 najtańszych krajów świata wg GoBankingRates:

1: RPA

2: Indie

3: Kosowo

4: Arabia Saudyjska

5: Kazachstan

6: Zambia

7: Oman

8: Paragwaj

9: Czechy

10: Macedonia

11: Bośnia i Hercegowina

12: Polska

13: Kolumbia

14: Pakistan

15: Mołdawia

10 najdroższych krajów uwzględnionych w tym samym zestawieniu: Mongolia, Singapur, Kuwejt, Islandia, Norwegia, Ghana, Szwajcaria, Hong Kong, Bahamy, Bermudy.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.