Informacje

fot. kees torn/Foter.com/CC BY-SA
fot. kees torn/Foter.com/CC BY-SA

Gazowy przełom dla Polski: terminal LNG może działać komercyjnie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 maja 2016, 14:08

  • 1
  • Powiększ tekst

Polskie LNG otrzymało koncesję na skraplanie gazu ziemnego i regazyfikację skroplonego gazu ziemnego w terminalu w Świnoujściu. Oznacza to, że może on rozpocząć działalność komercyjną.

"11 maja 2016 r. Spółka Polskie LNG S.A. została także wyznaczona przez Prezesa URE na operatora Terminalu LNG. Zarówno koncesja, jak i okres wyznaczenia na operatora został ustalony do 31 grudnia 2030 roku" - poinformowała w czwartek spółka.

27 kwietnia br., wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG w Świnoujściu. Na Terminalu LNG zakończyły się również kluczowe testy eksploatacyjne.

"Obecnie trwa proces przygotowania Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Terminalu LNG (IRiET). Zakończyły się już konsultacje projektu Instrukcji z uczestnikami rynku. Obecnie uwagi uczestników rynku podlegają analizie i przygotowywane są ostateczne zapisy Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Terminalu LNG. Równolegle trwają prace związane z ustalaniem i zatwierdzeniem taryfy dla Terminalu LNG. Po wykonaniu tych czynności administracyjnych infrastruktura będzie gotowa na przyjmowanie komercyjnych dostaw LNG. Pierwsza z nich zaplanowana jest na połowę lipca 2016 roku" - napisano w komunikacie.

Ponieważ spółka ma już wszystkie wymagane decyzje administracyjne będzie mogła funkcjonować na zasadach komercyjnych. Dzięki temu Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni.

Teraz techniczne możliwości regazyfikacyjne terminalu LNG wynoszą 5 mld m sześc. gazu co oznacza zaspokojenie jednej trzeciej potrzeb polskiej gospodarki. Jednocześnie rozpatrywana jest również rozbudowa infrastruktury, tak , by zdolność regazyfikacyjna obiektu zwiększyć do 7,5 mld m sześc.

Terminal LNG jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozbudową gazociągów przesyłowych, a w szczególności połączeń z systemami gazowymi Europy, wzmocni się bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu i możliwa będzie realna dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy dokonano wyboru lokalizacji inwestycji i zdecydowano, że Terminal LNG powstanie w Świnoujściu. Budowa realizowana była w oparciu o specustawę z kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze