Papież Franciszek: zmuszanie do pracy na czarno to grzech śmiertelny
Papież Franciszek powiedział, że czerpanie korzyści z pracy na czarno i wyzyskiwanie ludzi to "grzech śmiertelny". W kazaniu podczas porannej mszy w Domu św. Marty ocenił, że jest to nowa forma niewolnictwa na świecie.
"Ten, kto gromadzi bogactwo poprzez wyzysk, pracę na czarno, niesprawiedliwe kontrakty, to krwiopijca, który zniewala ludzi" - podkreślił papież, cytowany przez Radio Watykańskie.
Wyjaśnił zarazem: "Bogactwo samo w sobie jest dobre", ale jest "relatywne, nie jest rzeczą absolutną".
Zdaniem Franciszka wszędzie na świecie dochodzi do wyzyskiwania pracowników.
"Ktoś mówi: +chcę pracować+. Proponują mu kontrakt: od września do czerwca, bez szans na emeryturę, bez ubezpieczenia zdrowotnego. W czerwcu kontrakt wygasa, a w lipcu i sierpniu ktoś taki nie ma co jeść"- mówił.
Franciszek przytoczył swą rozmowę z młodą kobietą, która znalazła pracę na czarno: po 11 godzin dziennie za 650 euro miesięcznie; usłyszała, że jeśli jej nie chce, to są inni, którzy przyjmą takie warunki.
"Wyzysk ludzi - stwierdził - to dzisiejsze nowe niewolnictwo".
"Myśleliśmy, że niewolników już nie ma; oni są. To prawda, nie płynie się po nich do Afryki, by sprzedać ich w Ameryce. Ale to dzieje się w naszych miastach" - zauważył papież.
Zwrócił uwagę na to, że wyzysku ludzi dopuszczają się nie tylko handlarze prostytutek i dzieci zmuszanych do pracy. Jest też, dodał, wyzysk bardziej "cywilizowany", polegający na zmuszaniu pracowników do pracy na czarno, bez prawa do urlopu i ubezpieczenia.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Czytaj także: Prezydent Duda: system prawny musi zabezpieczać interesy pracownika, nie tylko pracodawcy