Jak sprawniej budować drogi w Polsce? GDDKiA szuka pomysłów
Przedsiębiorcy, którzy mają nowe pomysły i rozwiązania techniczne, usprawniające proces budowy dróg w Polsce, będą mogli je przedstawić Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - poinformował wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.
"Wspólnie z dyrektorem GDDKiA Jackiem Bojarowiczem chcemy stworzyć możliwość prezentacji pomysłów, nowych metod, które są dostępne na rynku, tak by można je było wykorzystać przy realizacji inwestycji" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Szmit.
Jak wyjaśnił uczestniczący w konferencji p.o. dyrektora GDDKiA Jacek Bojarowicz na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pojawi się formularz, w którym zainteresowane firmy będą mogły przedstawić w skrócie swoją propozycję. Następnie po przeanalizowaniu ich przez ekspertów GDDKiA, wybrane firmy zostaną zaproszone na prezentację w GDDKiA.
Bojarowicz powiedział PAP, że przewiduje, iż prezentacja będzie trwała ok. 30 min. następnie odbędzie się dyskusja nad przedstawionymi pomysłami. W prezentacji będą mogli wziąć udział oprócz przedstawicieli danej firmy, eksperci GDDKiA specjalizujący się w dziedzinach, których będą dotyczyć prezentacje, naukowcy i inżynierowie.
"Prezentacje będą także otwarte dla dziennikarzy" - dodał Bojarowicz.
Czytaj także: Komisarz UE: Niemcy i Francja ograniczają swobodę świadczenia usług w transporcie
Spotkania będą organizowane w każdy pierwszy wtorek miesiąca od godziny 10.00 w siedzibie centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. O szczegółach dotyczących organizacji poszczególnych spotkań GDDKiA będzie informować na swojej stronie internetowej http://www.gddkia.gov.pl/ .
"Nasza inicjatywa chce wyjść naprzeciw licznym propozycjom dotyczącym infrastruktury drogowej w Polsce, przedstawianym przez inżynierów, naukowców oraz przedsiębiorstwa" - powiedział Bojarowicz.
Szmit wskazał, że od kilku miesięcy ministerstwo infrastruktury i budownictwa wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcami i ekspertami z branży budowlanej pracuje nad rozwiązaniami, które pomogą w optymalizacji procesu budowy dróg w Polsce,
"W trakcie tych spotkań pojawiło się wiele nowych pomysłów. Wielu przedsiębiorców, instytucji, a także osób prywatnych zgłosiło swoje pomysły, które można by zastosować w procesie inwestycyjnym, chcemy poddać je dyskusji i ocenie fachowców" - dodał Szmit.
Wiceminister infrastruktury poinformował, że 13 lipca br. zostaną wręczone nominacje do Rady Ekspertów działającej przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa, w której zasiądą przedstawiciele resortu, samorządów, wykonawców oraz związków zawodowych. Rada będzie zajmować się m.in. wytycznymi dotyczącymi prowadzenia postępowań przetargowych.
(PAP)
Zobacz: Ile zarabiają imigranci w Polsce? W Warszawie o 30 proc. mniej od Polaków