Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Dr Adam Czyżewski: Kolejne prognozy dla rynku naftowego - jaka przyszłość czeka ten surowiec?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 lipca 2016, 14:06

  • Powiększ tekst

Jaka przyszłość czeka przemysł naftowy? Główny ekonomista PKN Orlen dr Adam Czyżewski w kolejnym artykule na swoim blogu "Napędzamy Przyszłość" formułuje pewne prognozy.

Dr Czyżewski na początku opisuje historię branży naftowej ostatnich 25 lat. Wskazuje na napięte relacje na linii USA-ZSRR i jak wpływały one na ceny o podaż ropy.

W gospodarce globalnej dominowały dwie potęgi: USA i ZSRR, PKB Chin był dziesięciokrotnie mniejszy niż PKB Stanów Zjednoczonych (w dolarach USA z 2014 roku). Świat dopiero zaczynał się interesować zmianami klimatu. Druga Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju w Sztokholmie (Szczyt Ziemi) na której ponad 170 krajów przyjęło Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbyła się dopiero w 1992 roku (po 20 latach przerwy od pierwszej Konferencji w Sztokholmie). Ropa kosztowała niecałe 25 dolarów za baryłkę a popyt Chin stanowił zaledwie 3,5% globalnego zużycia tego surowca. Panowało przekonanie, że zasoby ropy naftowej się wyczerpią i w związku z tym ceny ropy naftowej w długim horyzoncie muszą rosnąć.

Obecnie jednak Chiny są drugą co do wielkości gospodarką świata, które ma PKB mniejszą o niecałe 40 proc. od Stanów Zjednoczonych. Co więcej Chiny rosną a wraz z nimi rośnie też zmiana na rynku ropy.

Ale nie tylko potęga Chin zmienia rynek naftowy. Także fakt, iż USA w ostatnich latach rozwinęło technologię pozyskiwania ropy z łupków.

Równolegle, wzrost znaczenia ochrony klimatu i środowiska naturalnego w strategicznych wyborach dotyczących sektora energii systematycznie wypiera ropę naftową z jej ostatniego bastionu, jakim jest transport (sektor ten zużywa globalnie ponad 65% wydobywanej ropy). Popyt na ropę w krajach OECD osiągnął szczyt w 2007 roku i od tego czasu systematycznie maleje. Popyt pozostałych krajów nadal rośnie, głownie za sprawą czynników demograficznych oraz szybszego rozwoju, ale z czasem rola tych czynników zmaleje i za 15-20 lat globalny popyt na ropę zacznie się kurczyć, wypierany przez alternatywne źródła energii.

Znając już dotychczasową historię rynku ropy jakie są przewidywania eksperta? By się tego dowiedzieć zapraszamy na blog dr Adama Czyżewskiego.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.