Informacje

22 Polaków na liście 100 wyróżniających się innowatorów z regionu

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 15 listopada 2016, 14:48

    Aktualizacja: 15 listopada 2016, 14:50

  • Powiększ tekst

System umożliwiający bezzałogowe prowadzenie auta, zdalne monitorowanie ciąży, pierwszy messenger dla migających – oto przykłady projektów, które zapewniły wyróżnienie finalistom najnowszej listy New Europe 100 czyli setka najbardziej innowacyjnych ludzi oraz zespołów działających w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzisiaj w Brukseli ogłoszono finałową setkę. Wśród nich jest 22 Polaków, w tym Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Organizatorzy wybierają kandydatów spośród nominacji zgłoszonych publicznie i przez partnerów projektu. W tym roku największą grupę finalistów stanowią osoby i zespoły działające w biznesie (54 proc.), w polityce i społecznie (29 proc.). Wśród wyróżnionych są także przedstawiciele nauki (10 proc.), mediów i kultury (7 proc.).

– Z roku na rok wyraźnie rośnie liczba przykładów biznesowych sukcesów które narodziły się w Europie Środkowej. To pokazuje jak duży potencjał istnieje w naszym regionie oraz jak nowoczesne technologie i gospodarka cyfrowa stanowią nie tyle wyzwanie, co ogromną szansę dla zdolnych naukowców, ambitnych przedsiębiorców i kreatywnych aktywistów, by realizować swoje plany i marzenia – mówi Marta Poślad, Head of Public Policy & Government Relations CEE Google.

Wśród finalistów znalazło się w tym roku ponad 20 Polaków m.in. Patrycja Wizińska-Socha, która stworzyła przenośny aparat do badania KTG dla kobiet w warunkach domowych; Martyna Regent, autorka programu do interaktywnego planowania miasta dla urzędników i mieszkańców; Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Maciej Ryś, twórca Smogathonu, którego celem jest opracowanie metody na walkę ze smogiem w mieście.

  • Po raz pierwszy oficjalne ogłoszenie odbywa się wśród przedstawicieli “starej Europy”, którym chcemy pokazać, że dokonania mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej są inspirujące, kreatywne i społecznie potrzebne. Wyłuskanie tych pereł innowacji ze społeczeństwa jest dla nas celem nadrzędnym. Warto pochwalić się na świecie, tym, że programiści, właściciele firm, naukowcy, managerowie kultury z Europy Środkowej i Wschodniej stanowią dziś siłę napędową innowacji przyszłości - mówi Wojciech Przybylski, prezes fundacji Res Publica, inicjator projektu.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.