Informacje

PERN kupił prawie 5 proc. akcji PKN Orlen

br

  • Opublikowano: 20 stycznia 2017, 10:32

    Aktualizacja: 20 stycznia 2017, 11:01

  • Powiększ tekst

PERN kupił 4,9 proc. (blisko 21 mln sztuk) akcji Orlenu. Jak poinformowało Ministerstwo Energii w zapisach nowej strategii spółki na lata 2016-2020, która zakłada zaangażowanie kapitałowe w konsolidację krajowych aktywów sektora paliwowo-energetycznego, znalazł się między innymi zakup do 5% akcji PKN ORLEN S.A. i przeznaczenie na ten cel ok. 1,5 mld zł. Kurs akcji PKN Orlen spadł po informacji Ministerstwa Energii o ponad 6 proc.

Działania Zarządu PERN S.A. takie jak ostatnia decyzja o nabyciu akcji PKN Orlen SA, wpisują się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju – podkreśla wiceminister energii Michał Kurtyka.

Jak podaje resort energii, za sprawą tej transakcji, PERN stał się jednym z akcjonariuszy swojego kluczowego, krajowego klienta, co pozwoli osiągnąć „pełniejsze synergie ze wzajemnej współpracy biznesowej obu Spółek (PERN uzyska rozszerzony dostęp do informacji o planach kluczowych przedsięwzięć biznesowych PKN Orlen oraz wpływ na ich realizację), usprawni to realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Jak dodaje resort energii istotnym faktem jest to, że nabycie akcji PKN Orlen zapewni PERN wpływy z tytułu dywidendy. Za rok 2015 dywidenda wypłacona przez koncern paliwowy wyniosła 2 zł za akcję. Zakup takich aktywów finansowych podnosi zatem wartość PERN. Działanie powyższe, przy zachowaniu odpowiednich paramentów finansowania, pozwala spółce na kumulację kapitału na realizację projektów ze strategii.

Decydując się na nabycie akcji PKN ORLEN, PERN wziął pod uwagę dwa główne aspekty swojej działalności. Po pierwsze, przesłankę wynikającą z kodeksu spółek handlowych, traktującą podmiot jako spółkę kapitałową, której głównym celem jest podnoszenie wartości firmy i grupy kapitałowej – co w konsekwencji prowadzi do wypłaty dywidendy do właściciela. Po drugie – aspekt zapewniający wypełnienie zadań dotyczących strategicznego charakteru przedsiębiorstwa w zakresie szeroko rozumianego rynku energetycznego – czytamy w komunikacie resortu.

Jak informuje PERN, podstawową działalnością spółki jest eksploatacja sieci rurociągów transportujących rosyjską ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech. Realizację tej usługi umożliwiają dwie nitki rurociągu „Przyjaźń”, biegnące z Adamowa położonego przy granicy Polski z Białorusią do Płocka, a następnie Schwedt w Niemczech.

Podejmując ww. decyzję sprawdzono, że sytuacja finansowa Grupy PERN gwarantuje kontynuację bieżącej działalności. Pozwala również na wsparcie właściciela w zakresie konsolidacji rynku paliwowo-energetycznego w Polsce, poprawiając szeroko rozumiane bezpieczeństwo energetyczne kraju – informuje Ministerstwo Energii w komunikacie.

Obecnie głównym akcjonariuszem PKN Orlen jest Skarbu Państwa jego udział w spółce wynosi 27,52 proc. Skarb Państwa jest właścicielem PERN. Po wspomnianej transakcji pod jego kontrolą znajdzie się 32,42 proc. akcji PKN Orlen.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych