Informacje

PGZ będzie modernizować system rakietowy razem z MBDA

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 2 lutego 2017, 12:08

    Aktualizacja: 24 lutego 2017, 15:36

  • Powiększ tekst

Program obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew” przyspiesza. Dziś podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ), a MBDA – europejskim koncernem zbrojeniowym specjalizujący się w produkcji broni rakietowej.

Współpraca będzie polegała na transferze najnowocześniejszych technologii i budowy kompetencji przy technikach konstruowania systemów rakietowych. Jak zapewniał Arkadiusz Siwko prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej obowiązkiem PGZ jest unowocześnianie polskiego sektora zbrojeniowego i jego industrializację, tak by uzyskiwać zdolność eksportową.

Naszym obowiązkiem jest być w stałej kooperacji z liderami rynku i wiążemy się umowami tylko z tymi koncernami, które reprezentują najwyższy poziom zaawansowania technologicznego - mówił Siwko z PGZ.

Umowa, którą dzisiaj podpisujemy gwarantuje nam zamówienia, produkcję i dostawy niezależnie od przetargów organizowanych przez MON. W najbliższych miesiącach będziemy doprecyzowywać i ustalać szczegóły naszej współpracy z MBDA - zapowiada Arkadiusz Siwko prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zadaniem PGZ jest przygotować infrastrukturę, kompetencję, know-how tak by polski przemysł zbrojeniowy był gotowy i mógł swobodnie przyjmować zamówienia nie tylko od polskiego rządu, ale realizować kontrakty międzynarodowe - dodaje Siwko.

To porozumienie nazywa się nie bez powodu "strategiczne". Otworzy nam drogę do szerszej współpracy w przyszłości. Stworzy szersze kompetencje - zapewniał Jean Luc Lamotte Group director MBDA.

Program "Narew" należy do projektu Tarcza Polski, czyli systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej podzielonych w zależności od zasięgu. Pierwszy MRAD WISŁA (Medium Range Air Defence) czyli średniego zasięgu, najniższej VSHORAD (Very Short Air Defence) czyli bardzo krótkiego zasięgu oraz warstwy krótkiej SHORAD, która otrzymała kryptonim NAREW.

W ramach Programu Operacyjnego "System Obrony Powietrznej" planowane jest pozyskanie 11 baterii zestawów rakietowych "Narew", które umożliwią skuteczną walkę z samolotami i śmigłowcami nieprzyjaciela, a także będą zdolne do niszczenia pocisków rakietowych.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.