Informacje

Próbowali wyłudzić 160 mln zł VAT, za fikcyjną sprzedaż „dzieł sztuki”

br

  • 20 marca 2017
  • 09:26
  • 1
  • Tagi: finanse Krajowa Administracja Skarbowa przestępczość podatkowa VAT
  • Powiększ tekst

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Łodzi udaremnili próbę wyłudzenia zwrotu podatku VAT w kwocie 160 mln zł. Deklarację, z żądaniem zwrotu tak wysokiej kwoty podatku VAT złożył młody przedsiębiorca, właściciel sklepu mięsnego, który postanowił zająć się handlem dziełami sztuki.

Swoją nową działalność zaczął od zakupu 20 obrazów, które na jego zamówienie wykonał młody, nieznany artysta z bogatą przeszłością kryminalną. Obrazy, dość proste w swoim przekazie, artysta wycenił na 108 mln zł każdy, a łączna wartość sprzedaży wykazanej w fakturze wyniosła 2 miliardy 168 mln zł! Następnie nabywca tych „dzieł sztuki" wystawił je do sprzedaży w założonej przez siebie galerii internetowej, wyceniając je na 300 mln zł każdy. Nie dokonano zapłaty za towar, a transakcję zabezpieczono wekslem – czytamy w informacji KAS.

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, sprzedaż obrazów została wykazana w deklaracji VAT, jednakże nie został wpłacony należny od transakcji podatek. Z kolei nabywca zażądał zwrotu podatku VAT, którego wcześniej nie zapłacił w cenie towaru.

W wyniku przeszukania 6 lokali należących do stron umowy, zabezpieczono dowody potwierdzające popełnienie oszustwa podatkowego – dokumentację transakcji kupna-sprzedaży i obrazy, których rzeczywista wartość zostanie wyceniona przez biegłego – napisano w komunikacie.

W sprawie toczy się śledztwo, a wobec nabywcy wszczęto także kontrolę celno-skarbową wg obowiązującej od 1 marca br. nowej procedury kontrolnej. Za oszustwa podatkowe grozi kara więzienia do lat 5 albo grzywna do prawie 19,2 mln zł, albo obie kary łącznie.

Komentarze