Informacje

Duży popyt na polskie euroobligacje

br

  • 20 marca 2017
  • 13:24
  • 0
  • Tagi: budżet dług euroobligacje finanse PKO BP
  • Powiększ tekst

2,5 mld euro, taki był popyt na polskie 10 i 20 letnie euroobligacje o wartości emisji 1,5 mld euro – poinformował PKO BP. Bank, jako jeden z sześciu europejskich banków, został wybrany przez Ministerstwo Finansów do zorganizowania emisji.

16 marca odbyła się kolejna emisja, w której PKO Bank Polski był bankiem oferującym obligacje skarbowe na eurorynku. Wcześniej, w grudniu 2016 r. bank uczestniczył w organizacji emisji i sprzedaży pierwszych na świecie tzw. zielonych obligacji (green bonds) emitowanych przez instytucję rządową. Obligacje 10-letnie zostały sprzedane w kwocie 1 mld EUR, z rentownością na poziomie 1,471 proc. czyli 55 pb. ponad stopę midswap (MS), natomiast 20-letnie sprzedano w kwocie 500 mln EUR z dochodowością 2,375 proc. (83 pb. ponad stopę MS) – poinformował bank.

Sprzedaż obligacji z 10-cio i 20-to letnim okresem wykupu pozwoliła na wydłużenie terminu zapadalności polskiego długu przy relatywnie niskim koszcie finansowania.

W wyniku dotychczasowej aktywności na eurorynku, Polska postrzegana jest jako aktywny, cieszący się zaufaniem inwestorów emitent. Dzięki temu w ramach tej emisji Ministerstwo Finansów taniej pożyczyło środki na 10 lat w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy obligacje 10-letnie były sprzedane z rentownością 1,54 proc. (65 pb. ponad MS) – czytamy w komunikacie.

Komentarze