Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Parlament Europejski chce ciąć premie bankierów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 kwietnia 2013, 16:08

  • Powiększ tekst

Parlament Europejski poparł unijną dyrektywę o wymogach kapitałowych dla banków, która m.in. zakłada ograniczenie premii dla bankowców. Nie będą mogły one przekraczać wysokości stałego wynagrodzenia.

Cel dyrektywy, nazywanej CRD IV, to wzmocnienie kapitałów około 8,2 tys. europejskich banków, aby w przyszłości lepiej zapobiegać kryzysom finansowym, takim jak ten, który wybuchł w 2008 r. po upadku amerykańskiego banku Lehman Brothers.

Według nowej unijnej regulacji banki będą musiały utrzymywać 8 proc. kapitału własnego, z czego 4,5 proc. ma stanowić tzw. kapitał wysokiej jakości. Nawet w sytuacjach kryzysowych banki muszą być w stanie wywiązywać się ze wszystkich swoich zobowiązań przez co najmniej 30 dni. Rezerwy banków mają być bardziej elastyczne, aby szybciej reagować w sytuacji kryzysu.

Wskutek presji Parlamentu Europejskiego, podczas negocjacji z rządami krajów UE ustalono jednak ograniczenie premii dla menadżerów banków, które z reguły nie będą mogły przekraczać wysokości stałego wynagrodzenia, a w wyjątkowych sytuacjach i za zgodą udziałowców banku wysokość premii będzie mogła sięgnąć maksymalnie dwukrotności pensji.

Przeciwko ograniczeniom premii była przede wszystkim Wielka Brytania, obawiając się o pozycję swego ośrodka finansowego w londyńskim City.

Eurodeputowani przeforsowali w trakcie negocjacji z rządami ułatwienia w dziedzinie udzielania kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom oraz wymogi dotyczące większej przejrzystości; banki powinny ujawniać informacje o tym, ile zarabiają, jakie podatki płacą i ile pracowników zatrudniają.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso oświadczył po głosowaniu PE, że dyrektywa jest "podstawą jednolitych reguł dla banków i zapewni, iż banki w UE zgromadzą wystarczający kapitał, by zamortyzować przyszłe wstrząsy, nie prosząc podatników o pomoc".

"Reguły te położą kres kulturze nadmiernych premii, które zachęcały do podejmowania ryzyka dla krótkookresowych zysków. Z tym regułami stworzymy dynamiczny i odpowiedzialny sektor finansowy. To kwestia uczciwości. Jeśli podatnicy są proszeni o zapłacenie rachunku za kryzys finansowy, banki też muszą wnieść swój wkład" - dodał Barroso.



PAP, lz

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.