Informacje

Kopernik-ekonomista na monecie kolekcjonerskiej

br

  • 21 kwietnia 2017
  • 09:49
  • 1
  • Tagi: finanse kolekcjonować moneta kolekcjonerska NBP pieniądze
  • Powiększ tekst

Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę upamiętniającą Mikołaja Kopernika. Srebrna dziesięciozłotówka zainauguruje serię Wielcy polscy ekonomiści i będzie dostępna w nakładzie do 15 tys. egzemplarzy.

Mikołaj Kopernik to nie tylko wybitny astronom, skuteczny strateg ale również jeden z najwybitniejszych umysłów europejskiego renesansu – mówi pomysłodawca serii prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Jak dodaje Glapiński, Kopernik był jednym z pierwszych zwolenników nowoczesnej polityki pieniężnej.

To również wielki polski ekonomista, którego dorobek stawia w jednym rzędzie ze światowymi twórcami myśli ekonomicznej. Był jednym z pierwszych zwolenników nowoczesnej polityki pieniężnej, autorem „Rozprawy o biciu monety”, w której udowodnił, że pieniądz gorszy wypiera lepszy. Kopernik, podobnie jak dziś nasza instytucja, dbał o wartość pieniądza – mówi prezes NBP.

Jak informuje NBP, rewers monety przedstawia wizerunek słynnego astronoma oraz fragment oryginalnego rękopisu Rozprawy o biciu monety, znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Fragment dzieła obecny jest również na awersie. Monetę, zaprojektowaną przez Sebastiana Mikołajczaka będzie można nabyć od 24 kwietnia.

Komentarze