Informacje

Kolekcjonerska moneta NBP w obiegu od poniedziałku 22 maja

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 maja 2017, 15:12

  • Powiększ tekst

22 maja 2017 roku Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę upamiętniającą kaplicę pod wezwaniem Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. To kolejna moneta 5 zł z obiegowej serii „Odkryj Polskę" z okolicznościowym rewersem, która znajdzie się w powszechnym obiegu gotówkowym

Wybudowana w II połowie XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego gotycko-ceglana kaplica, jako część zabudowy zamku królewskiego na Zamku w Lublinie jest jest najbardziej znaczącym zabytkiem Lublina. W 2015 roku uhonorowana została Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Rewers zaprojektowany przez Dobrochnę Surajewską przedstawia wnętrze Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Na tle zabytkowych okien kaplicy widnieje fresk z konnym portretem króla Władysława Jagiełły. Awers monety to znany z innych obiegowych monet wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Moneta wyemitowana zostanie w nakładzie do 1,2 mln sztuk i będzie można ją otrzymać po cenie nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP. NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 29 maja. Będzie to moneta inaugurująca wyjątkową serię „Polskie Termopile". Pierwsza moneta upamiętni Zadwórze.

Oprac. sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.