Informacje

Paweł Surówka: Dzięki efektowi skali będziemy mogli zaproponować klientom obniżkę opłat

Marek Siudaj

Marek Siudaj

Redaktor zarządzający wGospodarce.pl

  • 19 czerwca 2017
  • 10:21
  • 2
  • Tagi: biznes inwestowanie inwestowanie pieniędzy Pekao PZU TFI
  • Powiększ tekst

Prezes PZU, Paweł Surówka, w rozmowie dla telewizji wPolsce.pl, powiedział, że współpraca towarzystw funduszy inwestycyjnych należących do PZU i Pekao może doprowadzić do obniżki opłat. Zapowiedział także, że PZU ma ambicje być globalną firmą działającą z Warszawy

Paweł Surówka, prezes PZU, powiedział, że jednym z pól, na których PZU i Pekao mogą współdziałać, jest zarządzanie aktywami.

TFI PZU i TFI Pioneer należą do największych zarządzających aktywami na rynku. Na dodatek jesteśmy w momencie, kiedy będzie się odbywać reforma rynku emerytalnego i PTE będą przekształcane w TFI. Można połączyć siły tych jednostek, które kiedyś działały niezależnie, co pozwoli na uzyskanie oszczędności, z których będą mogli skorzystać klienci – powiedział Paweł Surówka w rozmowie ze Stanisławem Koczotem, zastępcą redaktora naczelnego Gazety Bankowej, w telewizji wPolsce.pl

tytuł

Surówka powiedział, że jest zwolennikiem ETF-ów, czyli funduszy imitujących skład danego indeksu, z minimalnym udziałem decyzji zarządzających, co powoduje, że są one bardzo tanie.

W USA i w Europie takie fundusze stanowią już dużą część aktywów, do Polski jeszcze nie dotarły, potrzebny jest pionier, który je tutaj wprowadzi. Ale również w przypadku obecnej oferty i produktów współpraca pozwoliłaby nam obniżyć opłaty, co dla klientów ma ogromne znaczenie. Każdy punkt redukcji przekłada się bowiem na wyniki inwestycyjne – powiedział.

Współpraca zarządzających PZU i Pekao pozwoli na stworzenie podmiotu, który będzie mógł swobodnie operować na całym świecie.

Naszą ambicją jest być globalną firmą, działającą z Warszawy tak, jak inne firmy działają z Londynu czy z Nowego Jorku. Możemy przecież swobodnie inwestować czy to w Chinach, czy w Europie i oferować to naszym klientom – dodał prezes PZU.

Paweł Surówka powiedział także, że kandydatura Michała Krupińskiego, byłego prezesa PZU, na szefa Banku Pekao, była optymalna. Przypomnijmy, że rada nadzorcza banku mianowała Krupińskiego wiceprezesem Pekao do momentu, kiedy uzyska on konieczne zgody KNF, a wówczas obejmie stanowisko prezesa.

Michał Krupiński jest odpowiednią osobą w odpowiednim czasie na odpowiednim miejscu. On był inicjatorem przejęcia Pekao, zna doskonale strategię PZU i oczekiwania w stosunku do banku, ma ogromne doświadczenie w instytucjach finansowych na całym świecie i doskonale zna realia zagraniczne i krajowe. Ciężko byłoby o kandydata o takich kompetencjach, który byłby dostępny na rynku – powiedział Paweł Surówka.

Pełną rozmowę można zobaczyć na profilu facebookowym wPolsce.pl oraz na stronie wPolsce.pl

Komentarze