Informacje

Nowa moneta kolekcjonerska NBP na rocznicę paryskiej „Kultury”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 9 sierpnia 2017
  • 16:01
  • 0
  • Tagi: finanse lifestyle moneta kolekcjonerska NBP
  • Powiększ tekst

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, upamiętniającą 70-lecie Kultury Paryskiej – poinformował NBP.

Kiedy w czerwcu 1947 roku ukazał się pierwszy numer „Kultury”, nikt nie przypuszczał, że narodził się jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i politycznych powojennej emigracji. (…) Na linię polityczną „Kultury”, budowaną w opozycji do większości środowisk emigracyjnych, największy wpływ obok samego Giedroycia miała publicystyka Juliusza Mieroszewskiego. Przekonywał w niej, że uzyskanie – po prognozowanym rozpadzie ZSRR – suwerenności Ukrainy, Litwy i Białorusi (ULB) stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa geopolitycznego Rzeczypospolitej.(…) Przemycane do Polski – najczęściej w formie miniaturowych wydawnictw – kolejne numery „Kultury” oraz książki (…) należały do najbardziej poszukiwanych lektur. Dzięki nim Polacy mogli się zetknąć z wolną od komunistycznej cenzury twórczością takich postaci jak Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Marek Hłasko, Stefan Kisielewski, Leopold Tyrmand, czy Leszek Kołakowski – pisze w folderze emisyjnym prof. dr hab. Antoni Dudek.

Rewers monety przedstawia Jerzego Giedroycia z profilu na tle maszyny do pisania stojącej na biurku z wkręconą w nią kartką papieru z napisem „70-LECIE KULTURY PARYSKIEJ”. Na awersie monety są okładki „Kultury” i „Zeszytów Literackich” – najbardziej znanych, opiniotwórczych pism wydawanych przez Instytut Literacki. Moneta zaprojektowana przez Annę Wątróbską-Wdowiarską. Wielkość emisji wyniesie do 15 tys. sztuk i będzie można ją kupić w cenie 110 zł.

Komentarze