Rekordowe obroty w handlu sztuką współczesną
Na grudniowych aukcjach Sztuki Współczesnej uzyskano rekordowo wysokie ceny za prace Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Brzozowskiego i Erny Rosenstein. Łączny obrót trzech aukcji wyniósł blisko 17 mln złotych - poinformował PAP Dom Aukcyjny DESA Unicum
Niemal 17 mln złotych wyniósł obrót na aukcji Sztuka Współczesna, która odbyła się w trzech odsłonach w DESA Unicum. Tylu rekordów w tak krótkim czasie jeszcze nie było” - poinformowali PAP organizatorzy aukcji z DESA Unicum. Aukcja Sztuki Współczesnej, z uwagi na bardzo dużą liczbę zgłoszonych do licytacji prac odbyła się w trzech odsłonach: 30 listopada - „Materia Faktura „, 5 grudnia - „Op-art i Abstrakcja Geometryczna” i 7 grudnia - „Klasycy awangardy po 45”.
W tym cyklu aukcji padły rekordy, jeśli chodzi o sprzedaż prac kilku najwybitniejszych polskich artystów XX wieku - Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Brzozowskiego i Erny Rosenstein. Pierwszy rekord to 944 tys. złotych zapłacone na aukcji 30 listopada za pracę Tadeusza Brzozowskiego „Precle”. Dzieło prezentowane było na słynnej wystawie „15 Polish Painters” w MoMA. Na tej samej licytacji kupiono obraz Erny Rosenstein „Śmierć Łabędzia” za 306 tys. złotych. Łączny obrót na aukcji wyniósł 3,7 mln złotych. Ale to nie koniec wielkich emocji.
5 grudnia za ponad milion złotych sprzedano jedną z wystawianych na aukcji prac Victora Vasarely’ego - „Onnca”. 755 tys. złotych zapłacono za „Konstrukcję abstrakcyjną VII” Henryka Stażewskiego - jednego z najważniejszych polskich twórców ubiegłego wieku. To rekordowa kwota, jaką uzyskano za pracę tego artysty. Wystawiony na aukcji relief należy do prawdziwych rzadkości - uważają krytycy sztuki. Łączny obrót na aukcji wyniósł 8,8 mln złotych.
Cykl aukcji zamknął czwartkowy rekord na pracy jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich twórców - Tadeusza Kantora. Aż 802 tys. złotych zapłacono za jego pracę „Egzekucja według Goi”. Praca była wielokrotnie reprodukowana i wystawiana m.in. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie czy Whitechapel Gallery w Londynie. Teraz trafiła do prywatnej kolekcji.
Łączny obrót na wszystkich grudniowych aukcjach Sztuki Współczesnej wyniósł 16 705 732 zł. „Tak dużej liczby rekordów w tak krótkim czasie na polskim rynku sztuki jeszcze nie było. To dowód, że polski rynek nie tylko stale, ale i dynamicznie rozwija się - podsumował aukcje Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.
PAP, mw