Nowe prawo: każdy, nawet mały sklepik, z terminalem
Ministerstwo Rozwoju przygotowuje ustawę, która zmusi wszystkich przedsiębiorców posiadających kasy fiskalne, w tym małe sklepiki spożywcze, do umożliwienia klientom płacenia kartą płatniczą, płatnościami mobilnymi, Blikiem lub przelewem. Czy szykuje się rewolucja?
Według nowej ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych, Ministerstwo Rozwoju jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku zamierza zwiększyć popularność transakcji bezgotówkowych, ponieważ – jak twierdzi - nie można mówić o konkurencyjnej gospodarce opartej na innowacjach, bez umożliwienia obywatelom i przedsiębiorcom szybkiego i wygodnego dostępu do cyfrowych rozwiązań. Oprócz upowszechnienia ich stosowania, ustawa ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych, cyfrowymi instrumentami płatniczymi, czyli kartami, przelewami, Blikiem oraz płatnościami mobilnymi.
Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym - wyjaśnia wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.
Nowa ustawa wymusza na urzędach oraz wszelkich prywatnych placówkach handlowych, posiadających kasę fiskalną, umożliwienie klientom płacenia przynajmniej jedną z form transakcji bezgotówkowych. Od tej pory, kartą lub w inny bezgotówkowy sposób, będzie można zapłacić w każdym urzędzie – zostaną one wyposażone w terminale płatnicze. Sklepy, w tym np. małe sklepiki spożywcze czy osiedlowe, często bronią się przed wprowadzeniem do sklepu terminali płatniczych, tłumacząc, że transakcje kartą ze względu na marże są dla nich nieopłacalne. Zdaniem ministerstwa są to bezzasadne obawy wynikające z niewiedzy lub mające podstawy w unikaniu ewidencjonowania całej sprzedaży, czyli związane z unikaniem płacenia podatków. Zwiększenie ilości transakcji bezgotówkowych to jednocześnie zwiększenie kontroli nad przepływem pieniędzy i należnościami podatkowymi. W opinii ministerstwa, także dla samych przedsiębiorców przyniesie to wiele korzyści, w tym w ocenie zdolności kredytowej – dzięki takiej dodatkowej ewidencji obrotów.
Przedsiębiorcy będą musieli zapewnić przynajmniej jedną możliwość płatności bezgotówkowych. Będzie to odpowiedź na oczekiwania społeczne w zakresie płacenia w sposób bezgotówkowy w znacznie większej liczbie miejsc niż dotychczas. Jednocześnie podejmowane są różne działania, by wspomóc rozwój tych płatności – ocenia Kościński.
Korzyści, jakie mają wynikać ze zwiększenia obrotu bezgotówkowego, to - dla obywateli - przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu. Dla instytucji to usprawnienie pracy oraz zmniejszenie kosztów obsługi klientów. Dla przedsiębiorcy to możliwość pozyskania nowych klientów, m.in. poprzez oferowanie nowych usług w oparciu o terminale, jak i skorzystanie z pomocy Funduszu Obrotu Bezgotówkowego. W końcu, dla państwa, korzyści to uszczelnienie systemu poboru podatków, zapobieganie procederowi prania pieniędzy jak i unowocześnienie działania służb skarbowych i celnych.
Aby ułatwić firmom rozpoczęcie przyjmowania płatności bezgotówkowych, uruchamiane są na rynku inicjatywy takie, jak Fundusz Obrotu Bezgotówkowego, które pozwolą na bezpłatne wprowadzenie płatności elektronicznych do firm z kasą fiskalną - dodaje Kościński.
Terminale płatnicze urzędy dostaną od Krajowej Izby Rozliczeniowej. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pełny zwrot kosztu dowolnego terminalu płatniczego POS od powołanego w tym celu przez banki Funduszu Obrotu Bezgotówkowego. Mogą też liczyć na zerowe prowizje za płatności bezgotówkowe przez pierwszy rok. Na dziś środki zebrane w ramach funduszu celowego dla zwrotów kosztów za terminale POS są w stanie zrekompensować zakup ok 600 000 terminali. Ma to być rok promocji i przekonania małych i średnich przedsiębiorstw do płatności bezgotówkowych.
Co się stanie po roku? Spodziewam się, że wszyscy zrozumieją, że płatności elektroniczne są dobre dla wszystkich i banki nie będą robić nowego biznesu na tym, bo to się nie będzie im opłacać długofalowo. Transakcja bezgotówkowa to dla wszystkich więcej danych, co pozwala budować nowe usługi - ocenia Tadeusz Kościński.
W ciągu ostatnich 10 lat udział płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji wzrósł 10-krotnie. W portfelach Polaków jest ponad 35 mln kart płatniczych. Rośnie popularność platform umożliwiających płatności smartfonem. Celem MR jest wsparcie tych tendencji. Niezbędne są działania zmierzające do wzrostu liczby posiadanych i wykorzystywanych elektronicznych instrumentów płatniczych. Konieczny jest także rozwój infrastruktury w miejscach, gdzie dotąd nie były one dostępne.
Co zmieni ustawa?
W ordynacji podatkowej i ustawie o opłacie skarbowej: Wprowadzenie obowiązku zapewnienia przez podmioty publiczne, możliwości dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Wyposażenie urzędów w terminale płatnicze zapewniane jest nieodpłatnie w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji, realizowanego przez MR wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniowa
W ustawie o egzekucji: Umożliwienie zapłaty dochodzonych w egzekucji należności pieniężnych za pomocą kart płatniczych, czy też aplikacji elektronicznych.
W ustawie o usługach płatniczych: Wprowadzenie prawa dla klientów do dokonywania płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych i co za tym idzie obowiązku zapewnienia przez przedsiębiorców, dokonujących sprzedaży w lokalu, możliwości dokonywania płatności za pomocą elektronicznych instrumentów płatniczych. Przepis będzie dotyczył firm, które posiadają kasę fiskalną. Przedsiębiorcy będą musieli przyjmować przynajmniej jeden z powszechnie dostępnych instrumentów elektronicznych np. przelewy, płatności kartą płatniczą lub telefonem. Aby ułatwić firmom rozpoczęcie przyjmowania płatności bezgotówkowych, uruchamiane są na rynku inicjatywy takie, jak Fundusz Wsparcia Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, które pozwolą na bezpłatne Wprowadzenie płatności elektronicznych do firmy.
mw