Wynagrodzenie w firmach wzrosło o 7,5 proc.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 7,5 proc. i wyniosło 4.848,16 zł – informuje GUS. Jest to wynik nieznacznie wyższy od przewidywań rynku, który szacował ten wzrost na 7,0 proc.
W czerwcu 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,7 proc. r/r i wyniosło 6.222,1 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,5 proc. r/r i wyniosło 4.848,16 zł – informuje GUS w komunikacie.
Jak ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, dane te wskazują przede wszystkim na piąty z rzędu miesiąc stabilizacji tempa wzrostu zatrudnienia.
Dynamika roczna na poziomie 3,7 proc. jest jednocześnie wyraźnie niższa od notowanej na przestrzeni poprzedniego roku, i to pomimo tego, że tempo wzrostu gospodarczego jest wyższe od notowanego rok wcześniej. Hamulcem szybszego wzrostu zatrudnienia, w warunkach rekordowo niskiego bezrobocia, jest właśnie ograniczona podaż pracowników, zwłaszcza w takich branżach jak budownictwo czy handel. Czerwiec przyniósł jednocześnie przyspieszenie tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dynamika roczna na poziomie 7,5 proc. jest drugą (po kwietniowej) najwyższą w tym roku. Tempo wzrostu płac w przedsiębiorstwach może w kolejnych miesiącach nadal przyspieszać, biorąc pod uwagę chociażby podpisywane w ostatnim czasie porozumienia płacowe pomiędzy związkami zawodowymi i zarządami niektórych dużych spółek skarbu państwa oraz toczące się spory płacowe w niektórych z nich - komentuje dane GUS Kurtek.
Jej zdaniem czerwcowe dane z rynku pracy, „pomimo przyspieszenia tempa wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, nie zmienią dotychczasowych poglądów RPP w kwestii polityki monetarnej”.