W listopadzie przemysł zwolnił
Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 4,7 proc. w ujęciu rocznym, w październiku wzrost ten wynosił 7,4 proc. r/r. Produkcja budowlano-montażowa o 17,1 proc. r/r w październiku wzrost ten wynosił 22,4 proc. - informuje GUS.
Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w listopadzie br. o 4,7 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 9,2 proc.) i o 3,6 proc. niższa w porównaniu z październikiem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,5 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,1 proc. wyższym w porównaniu z październikiem br. - czytamy w komunikacie.
Jak ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, tempo wzrostu produkcji przemyslowej i budowlano-montażowej wyhamowało w listopadzie zgodnie z oczekiwaniami.
O ile w październiku na wyniki przemysłu i budownictwa korzystnie wpłynęła większa liczba dni roboczych, o tyle w listopadzie było dokładnie na odwrót. Liczba dni roboczych była mniejsza o 3 w stosunku do października i o 1 w stosunku do listopada 2017 r., i co więcej firmy zostały zaskoczone w tym roku jednorazowym świętem 12 listopada. W grudniu br. dynamika produkcji przemysłowej prawdopodobnie zanotuje niższy poziom niż w listopadzie, do czego przyczyniać się będą m.in. napływające coraz niższe zamówienia zagraniczne, a także wygasający efekt Świąt Bożego Narodzenia. Na niskie odczyty produkcji przemysłowej w przyszłości wskazują także coraz niższe poziomy wskaźnika PMI, który ostatnio znalazł się poniżej granicy oddzielającej rozwój od recesji, tj. 50pkt. - pisze w swoim komentarzu.
I dodaje, że dane dotyczące przemysłu i budownictwa za pierwsze dwa miesiące IV kwartału „sugerują póki co całkiem niezłą sytuację zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku”.
Grudzień jednak prawdopodobnie statystyki te nieco pogorszy i w związku z tym oczekiwać należy wyhamowania tempa wzrostu PKB w końcu br. nieznacznie poniżej 5,0 proc. r/r. W całym 2018 r. dynamika PKB osiągnie jednak 5,0-5,1 proc. - ocenia Kurtek.
GUS podał także, że według wstępnych danych w listopadzie ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe o 2,7 proc. w porównaniu z listopadem 2017 r. Wzrost cen odnotowano także w produkcji budowlano-montażowej – o 3,4 proc. W porównaniu z październikiem 2018 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły o 0,5 proc. Wyższe natomiast były ceny produkcji budowlano-montażowej - o 0,4 proc.