Giełdowy entuzjazm za Oceanem
Na amerykańskich giełdach w czwartek królowały wzrosty po bardziej gołębim niż się spodziewano wydźwięku komunikatu po środowym posiedzeniu Fed. S&P 500 ustanowił nowy historyczny rekord.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,94 proc., do 26.753,17 pkt.
S&P 500 wzrósł 0,95 proc., do 2.954,18 pkt.
Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,80 proc., do 8.051,34 pkt.
Na globalnych rynkach rozbrzmiewają „gołębie” tony Fed. W czwartek amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. Fed zapewnił, że bankierzy centralni podejmą „odpowiednie działania” w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego i uważnie monitorują napływające dane z gospodarki.
Rezerwa Federalna zasygnalizowała gotowość do obniżenia kosztu kredytu już w lipcu, aby walczyć z „przeciwnościami” gospodarczymi. Szef Fed Jerome Powell podkreślił, że Fed jest przygotowany na użycie narzędzi wspierających wzrost.
„To był bardziej gołębi przekaz niż się wielu z nas spodziewało” - mówi Tiffany Wilding, ekonomistka Pacific Investment Management Co.
„Kiedy mamy zwiększoną niepewność i potencjalne szoki ze strony polityki handlowej w czasie, gdy amerykańska gospodarka jest w +kruchej+ kondycji, to działania Rezerwy Federalnej mają sens z punktu widzenia zarządzania ryzykiem - aby naprawdę skierować się w stronę cięć stóp procentowych, jeśli to jest potrzebne” - ocenia.
Tymczasem inwestorzy poznali już tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy - liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 6 tys. do 216 tys., wobec spodziewanych przez ekonomistów 220 tys.
Z kolei amerykański indeks wyprzedzający koniunktury w maju pozostał bez zmian mdm - podała Conference Board. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.
Ponad 2 proc. zyskał sektor energetyczny. To najsilniejszy wzrost spośród wszystkich 11 sektorów reprezentowanych w indeksie S&P 500.
Ponad 8 proc. zyskały akcje Oracle po lepszych od oczekiwań prognozach wyników.
Prawie 3 proc. zyskał General Electric, a w ślad za nim sektor przemysłowy wzrósł blisko 2 proc.
PAP, sek