Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Polacy uciekają! Za kilka lat może być nas nawet o 5 milionów mniej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 września 2013, 15:52

  • 7
  • Powiększ tekst

Coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, emigracja dotyczy nie tylko ludzi młodych, dopiero rozpoczynających karierę zawodową, ale także osób starszych, poszukujących warunków godnego życia.

Polakom mającym  w kraju problemy z zatrudnieniem, nierzadko dopiero wyjazd za granicę pozwala rozwinąć skrzydła.

"Polacy są odpowiedzialni, szczególnie jeśli zajmują specjalistyczne, dobrze płatne stanowiska. Jednak widać to wyraźnie dopiero, gdy wyjadą na Zachód i zostaną zatrudnieni w tamtejszych firmach. One bowiem są w stanie docenić trud pracowników znacznie bardziej niż firmy polskie. Choć oczywiście jak zawsze bywają wyjątki" - ocenia Andrzej Sadowski, wiceszef Centrum im. Adama Smitha.

Najczęstszym powodem emigracji polskich przedsiębiorców są absurdalne przepisy uniemożliwiające im spokojne prowadzenie firmy i zwiększanie jej zysków. To przed nimi uciekają za granicę.

"Niedawno rozmawiałem z polskim przedsiębiorcą, który jest już po pięćdziesiątce. W Polsce osiągnął sukces, ale nie dzięki czemuś, lecz wbrew. Wbrew kłodom, które rzucała mu pod nogi piętrząca trudności administracja. Szczerze przyznał, że nie ma już mentalnych problemów, by dowolnego dnia zamknąć firmę, a następnego otworzyć ją w innym kraju. Sam się dziwi, że jeszcze tego nie zrobił" – mówi Andrzej Sadowski.

Jak przypomina DGP, w okresie 2000–2012 niemal 300 tys. osób podjęło decyzję o wymeldowaniu się z Polski.

„Oznacza to, że przynajmniej przez jakiś czas, zapewne długi, nie planują mieszkania nad Wisłą. Tym samym żyją i pracują na emigracji. Dzisiaj o opuszczeniu kraju na stałe decydują głównie kryteria ekonomiczne, a nie jak w latach 70. i 80. polityczne. Są one jednak na tyle istotne, że spowodowały większy odpływ Polaków za granicę, niż miało to miejsce po stanie wojennym, w czasach największej komunistycznej beznadziei.”

W ostatnich latach zmieniły się kierunki emigracji. Kiedyś wyjeżdżali głównie do USA i Niemiec. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, aż jedna trzecia emigrantów wybiera Wielką Brytanię. 18 proc. mieszkających za granicą Polaków osiedliło się w Niemczech, a zaledwie 6% - w Stanach Zjednoczonych. 

Z najnowszego spisu powszechnego wynika, że za granicą przez ponad rok przebywa 1,5 mln Polaków – przypomina DGP. Zdaniem ekspertów, ta liczba będzie rosła.

"Dzisiejsze 2 mln osób na emigracji zmieni się w 3, a może 5 mln za kilka lat. Liczba Polaków mieszkających nad Wisłą będzie proporcjonalna do tego, jak trudno będzie w Polsce i o pracę, i o godziwe świadczenie emerytalne. A na działania polityków odwracające tę tendencję na pewno liczyć nie możemy" – przewiduje dr Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

DGP/aż

Powiązane tematy

Komentarze