Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Popołudniowy komentarz giełdowy – zielono w Polsce i USA, w Europie troszkę więcej czerwieni

źródło: Dział Analiz XTB, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 31 marca 2014, 18:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Poniedziałek przynosi całkiem niezłe nastroje na parkietach większości giełd na świecie. Po niezłej sesji w Azji, w Europie również dominowały wzrost. Najmocniejszym parkietem na Starym Kontynencie była giełda w Rosji (RTS: +3,36%). Wzrosty napędzały plotki o wycofywaniu się części wojsk Rosji spod granicy z Ukrainą.

Dość mocno rósł także główny indeks giełdy w Stambule (XU100: +0,90%). W tym przypadku optymizmowi sprzyjały dobre dane z tureckiej gospodarki oraz zdecydowanie zwycięstwo partii premiera Erdogana w wyborach samorządowych. Również polski indeks blue chipów prezentował się całkiem nieźle (WIG20: +1,18%). Największe wzrosty obserwowaliśmy na JSW, Grupie Lotos i PGNiG (wzrosty o ponad 3%). Najsłabiej spisywały się zaś akcje PGE, która straciły blisko 2%. Troszkę gorzej radziły sobie spółki na zachodzie Europy. Indeksy DAX i CAC40 kończyły dzień na pond 0,3-procentowym minusie.

Zielony kolor dominuje natomiast za oceanem. S&P500 rośnie obecnie o 0,62%, DJIA o 0,64% a Nasdaq o 1,12%. Na czele wzrostów pośród największych spółek ponownie jest Microsoft (+2,47%). Indeksom w USA sprzyjają dziś głównie słowa szefowej FED, która podczas jednej z konferencji ekonomicznych w Stanach Zjednoczonych, przyznała że Rezerwa Federalna jest daleka od celu inflacji i bezrobocia.

Powiązane tematy

Komentarze