Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Potężna wyprzedaż na Wall Street

źródło: Michał Stajniak, analityk X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 26 września 2014, 11:23

  • 0
  • Powiększ tekst

Podczas wczorajszej sesji na Wall Street miała miejsce ogromna wyprzedaż, gdzie ostatnio tak słaby dzień odbył się końcem lipca. Na giełdach w Europie również panują słabe nastroje, chociaż po wczorajszych gigantycznych spadkach, dzisiejsze zniżki wyglądają błaho.

Wall Street wczoraj święciło mocnym, czerwonym kolorem. Najważniejsze indeksy straciły grubo ponad 1%, gdzie S&P 500: -1,62% znajdując się najniżej od połowy sierpnia, DJIA: -1,54% oraz najsłabszy Nasdaq: -1,94%. W zasadzie najwięcej traciły spółki technologiczne, gdzie Google: -2,2%, Apple: -3,81%, Microsoft: -2,21%, Facebook: -1,67%, czy Twitter: -2,85%. Ponownie straciła również nie dawno debiutująca Alibaba: -1,82%. Jedną z naszych teorii dotyczących spadków spółek z sektora technologicznego jest chęć zrobienia sobie miejsca na akcje właśnie chińskiego giganta Alibaby, przy okazji realizując długoterminowe zyski.

Alibaba ma całkiem niezłe perspektywy: stale rosnący rynek w Chinach oraz możliwość wejścia na Zachodnie rynki powoduje, że spółka jest całkiem atrakcyjna. Szczególnie, że od piątkowej ceny debiutu straciła już prawie 4 USD, a prognozy mówią, że na koniec roku jedna akcja może być warta ponad 100 USD. Jednakże, Alibaba traciła już kolejny dzień z rzędu, gdzie jednym z powodów jest wkroczenie dużych graczy dokonujących krótkiej sprzedaży. Jak donosi jedna z największych agencji prasowych, wczoraj sprzedano 8,9 mln akcji co stanowi 2,4% udziałów w całej spółce. Może się to wydawać całkiem nie dużo, ale akcje te są warte wg wczorajszej wyceny ponad 5 mld USD!

Po wczorajszych spadkach w Europie dzisiaj także nie jest lepiej, choć początkowo na otwarciu było całkiem płasko. Niestety z minuty na minutę najważniejsze europejskie indeksy znacznie zwiększają swoje straty. Na godzinę 09:50 CAC 40 tracił 0,26%, DAX: -0,47%, FTSE 100: -0,24%.

Polska giełda nieco zniwelowała początkowe straty, gdzie aktualnie najważniejszy warszawski indeks WIG 20 traci 0,1%

Powiązane tematy

Komentarze