Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Czerwono jak makiem zasiał

źródło: Dział Analiz XTB, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 15 maja 2014, 19:05

  • 0
  • Powiększ tekst

Na większości parkietów giełdowych na świecie obserwuje dziś całkiem spore spadki. Początek spadków miał miejsce już wczoraj na Wall Street. Dziś ten trend kontynuowały giełdy w Azji (Nikkei stracił 0,75%, Shanghai Composite ponad 1,1%). Później przyszła kolej na Europę, gdzie spadki spotęgował słaby odczyt PKB ze strefy euro.

Szczególnie mocno spadały akcje we Włoszech (FTSE MIB traci blisko 3%), gdzie spadek PKB w ujęciu kwartalny okazał się najbardziej rozczarowujący. DAX traci obecnie 0,95% a CAC40 1,15%. W Polsce także dominował kolor czerwony. WIG stracił ostatecznie 1,07%. Z grona blue chipów najmocniej traciły LPP, PKN i BZ WBK. Na mocnym plusie przez całą sesje pozostawały notowania JSW (ponad +5%).

W USA większość indeksów traci ponad 1%. Spadkom sprzyjają dobre dane z rynku pracy w USA (claimsy kolejny raz poniżej 300 tys.) oraz lekko wyższa od oczekiwań inflacja bazowa w kwietniu. Pośród największych spółek najmocniej traci Wal-Mart (ponad -2%), który prognozuje że jego zysk na akcję w drugim kwartale wyniesie pomiędzy 1,25-1,25 USD, podczas gdy analitycy oczekiwali prognozy na poziomie 1,28 USD. Z pośród innych spółek o ponad 1,5% spadają akcje Chevrona i banku Goldman Sachs. Na mocnym 8-procentowym plusie są zaś akcje Cisco, które podało wczoraj bardzo dobre wyniki za I kwartał tego roku.

Powiązane tematy

Komentarze