Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Niska aktywność na PLN z Ukrainą w tle

źródło: Konrad Ryczko, analityk Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • Opublikowano: 22 lipca 2014, 08:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji z godzin wcześniejszych. Inwestorzy wyceniają polską walutę następująco: 4,1450 PLN za euro, 3,0635 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4105 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,366% w przypadku papierów 10-letnich.

O kilku ostatnich godzinach handlu na złotym można jedynie napisać, iż sesja odbyła się przy nikłej aktywności uczestników rynku – brak ważniejszych wydarzeń makroekonomicznych i dzień wolny od handlu w Japonii stanowiły dość skuteczny argument za przedłużeniem weekendu. Równocześnie na rynku widoczna jest nerwowość spowodowana ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie. Nie spotkało się z to z mocniejszą reakcją na rynkach EM, jednak wydaje się, iż kluczowe w tym zakresie może być ewentualna pogłębienie sankcji wobec Rosji przez UE i USA. Scenariusz ten wymieniany jest jako jeden z czynników ryzyka również dla wyceny polskiej waluty z uwagi na dość ścisłe powiązanie z nastrojami na rynkach wschodzących. Aktualnie jednak zarówno PLN jak i wyceny polskich obligacji pozostają stabilne w oczekiwaniu na mocniejsze sygnały z szerokiego rynku, wspierane przez układ techniczny.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu oraz usługach w lipcu. Są to jedyne krajowe dane zaplanowane na dziś, jednak ich wpływ na rynek pozostanie najprawdopodobniej niezauważony. Ponadto w kraju warto bliżej przyjrzeć się rozpoczynającemu się dziś posiedzeniu sejmu, gdzie posłowe wysłuchają sprawozdania z działalności NBP w 2013r. Szczególnie ciekawym wydaje się prezentacja opinii NIK, gdzie czytamy, iż z uwagi na czynniki zewnętrzne NBP nie zrealizował swojego celu inflacyjnego (przypomnijmy 2,5%). Równocześnie dzisiejszy handel może przynieść wyższą aktywność inwestorów z uwagi na zaplanowane, popołudniowe publikacje makro w USA.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy próby lekkiego podbicia EUR/PLN do okolic 4,1560 PLN jednak bazowy scenariusz zakłada dalszą konsolidację w aktualnych zakresach. W przypadku USD/PLN trwa oscylowanie blisko oporu w zakresie 3,0640 PLN. W szerszym ujęciu koszyk BOSSA PLN odbił się od wsparcia w okolicach 100 pkt. i widoczna jest próba rozegrania nieznacznie mocniejszego złotego.

Powiązane tematy

Komentarze