Analizy

Brexit a rynek złota

źródło: Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

  • Opublikowano: 23 czerwca 2016, 18:45

  • 0
  • Powiększ tekst

W tym miesiącu złoto zaczęło odnotowywać ożywienie, co wynika ze słabych danych z raportu na temat zatrudnienia w USA z dnia 3 czerwca oraz posiedzenia FOMC, które odbyło się 15 czerwca i miało gołębi charakter. W połączeniu z obawami związanymi z Brexitem wydarzenia te pomogły wywołać znaczną aktywność zakupową od funduszy hedgingowych, które swoje stawki w grze na wzrosty cen zredukowały w maju o jedną trzecią. A do tego jeszcze zapotrzebowania na ETF, które cały czas utrzymywało się na wysokim poziomie.

Widząc jak od ostatniego czwartku rynek stracił w przybliżeniu połowę czerwcowej zwyżki, uważam, że w związku z potencjalnym wynikiem referendum za wyjściem z UE z rynku niemalże w całości wyeliminowano premię za ryzyko. Wpływ takiego wyniku referendum najprawdopodobniej spowodowałby na rynkach finansowych tsunami, zapewniając jednocześnie duże wzmocnienie złota. Początkowym zwycięzcą byłoby złoto wyceniane w GBP i EUR, zakładając przy tym, że dolar będzie się wobec tych walut gwałtownie umacniać.

Złoty skorzystałoby z wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przede wszystkim ze względu na niepewność i awersję do ryzyka, negatywnie wpływającą na inne kategorie aktywów oraz możliwość dodatkowego opóźnienia podwyżki stóp procentowych dla funduszy Rezerwy Federalnej w USA. Może to również doprowadzić do obaw o wywołanie efektu domina w pozostałych państwach członkowskich UE, jak np. w przypadku Marine Le Pen, która obiecała referendum w sprawie „Frexitu”, jeśli w przyszłym roku uda się jej wygrać wybory prezydenckie we Francji.

W ostatni czwartek XAU w stosunku do funta brytyjskiego osiągnął poziom najwyższy od trzech lat i kształtuje się na poziomie około 940 £. Wynik za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE w parze GBP/USD spowodowałby spadek o 6-10%, dzięki czemu złoto wyceniane w funcie brytyjskim zbliżyłoby się bardzo blisko do niedawnych rekordów na poziomie 1000 £, natomiast wyceniane w euro mogłoby zacząć się przymierzać do poziomu 1200 €.

Sądzę, że referendum w sprawie Brexitu odgrywało znaczącą rolę wyłącznie podczas mającej miejsce na początku czerwca ostatniej rundy zwyżki złota do poziomu 1315 $. W obliczu podwyższonego ryzyka Brexitu złoto znalazło już nieco wsparcia w związku z kiepskimi danymi z USA, gołębią polityka ze strony FOMC i ujemną rentownością obligacji rządowych. W razie prawdopodobnego wyniku referendum za pozostaniem w UE na wszystkie rynki negatywnie wpłynęłyby krótkookresowe wahania wraz z dalszymi korektami.

Średniookresowe perspektywy w przypadku złota nadal są jednak popierane, a wynik referendum za pozostaniem w UE nie powinien mieć na nie wpływu. Szukamy wsparcia, aby zająć pozycję przed 1200 $, potencjalnie już na poziomie 1245 $. Opinie są tak rozbieżne, że wczoraj jeden z klientów zaproponował mi zakład o nowy garnitur, jeśli uda nam się utrzymać na poziomie powyżej 1245 $.

Prognozy w przypadku cen złota na pozostałą część tego roku w przypadku wyniku referendum za wyjściem i za pozostaniem w UE: Pozostanie w UE: Obecny zakres może się nieco rozszerzyć w kierunku 1350 $, a na koniec roku wynieść 1300 $. Wyjście z UE: Wynik za wyjściem z UE mógłby początkowo wywołać zwyżkę w kierunku 1400 $, na koniec roku wyznaczając jej granicę na poziomie 1350 $.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze