Analizy

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com

Rosną wynagrodzenia Polaków

źródło: Roman Przasnyski, Główny Analityk GERDA BROKER

  • Opublikowano: 17 sierpnia 2016, 15:33

    Aktualizacja: 17 sierpnia 2016, 15:35

  • 0
  • Powiększ tekst

Pełnia letniego sezonu nie powstrzymuje pozytywnych tendencji na rynku pracy. W lipcu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 3,2 proc. w porównaniu do lipca ubiegłego roku, a więc nieco mocniej niż miesiąc wcześniej.

Była to najwyższa dynamika wzrostu zatrudnienia od lipca 2011 r., która wyniosła wówczas 3,3 proc. W ujęciu nominalnym w lipcu firmy zatrudniły 8,7 tys. nowych pracowników, a w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przyjęły do pracy prawie 184 tys. osób.

W niezłym tempie zwiększa się także wysokość wynagrodzenia brutto. W lipcu wzrosło ono o 4,8 proc., a więc nieco powyżej spodziewanych 4,5 proc. Choć był to wynik nieco słabszy niż 5,3 proc. wzrost zanotowany w czerwcu, to jednak od czerwca tempo wzrostu płac w firmach utrzymuje się wyraźnie powyżej 4 proc. Poprzednio z tak długą serią dobrych danych mieliśmy do czynienia pięć lat temu.

Wszystko wskazuje na to, że pozytywne tendencje na rynku pracy będą kontynuowane także w kolejnych miesiącach. Sprzyjać temu będzie spodziewane niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w drugiej połowie roku.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze