Informacje

fot. Vassilij Slonov
fot. Vassilij Slonov

Komisja Europejska bojkotuje inaugurację igrzysk w Soczi - UE zmienia politykę wobec Rosji?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 24 stycznia 2014
  • 13:43
  • 0
  • Tagi: bojkot Bruksela igrzyska olimpijskie igrzyska w Soczi Komisja Europejska polityka Rosja Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie będą obecni podczas inauguracji zimowej olimpiady w Soczi - zapowiedział dziś rzecznik KE Olivier Bailly. Zaproszenie otrzymali komisarze ds. rynku wewnętrznego i edukacji.

"Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie będą obecni na inauguracji igrzysk w Soczi" - poinformował Bailly na piątkowej konferencji prasowej.

Zaproszenie na uroczystość otwarcia tegorocznej zimowej olimpiady otrzymali komisarze ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier oraz edukacji i kultury Andrulla Wasiliu, ale - jak mówił Bailly - ze względu na inne zobowiązania nie będą mogli w niej uczestniczyć.

Do Soczi nie wybiera się ani prezydent USA Barack Obama, ani prezydent Francji Francois Hollande. Taką decyzję podjął też prezydent Niemiec Joachim Gauck, co zostało powszechnie uznane za bojkot igrzysk ze względu na naruszenia praw człowieka i prześladowanie opozycji w Rosji.

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w grudniu, że nie pojedzie na inaugurację igrzysk, zapewniając, że nie chodzi o bojkot, ale o stałe zasady dotyczące jego spotkań z uczestnikami wydarzeń sportowych za granicą. Także premier Donald Tusk informował już na początku grudnia, że nie planował udziału w igrzyskach zimowych w Soczi.

Igrzyska zostaną rozegrane w dniach 7-23 lutego 2014 roku. Ich uczestnicy będą rywalizować w 98 konkurencjach 15 dyscyplin sportu.

(PAP)

ajg/ klm/  ro/

Komentarze