Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wielka pomoc od Kanady dla Ukrainy - 220 mln dolarów kanadyjskich

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 marca 2014, 08:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Kanada zamierza przeznaczyć ponad 220 mln dolarów kanadyjskich (199 mln USD) na pomoc w stabilizowaniu finansów Ukrainy i w tej sprawie będzie współpracować z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Poinformował o tym w czwartek w Ottawie kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird. Zaznaczył, że nie może chodzić po prostu o wypłacenie pieniędzy Ukrainie, a w rozmowach MFW z Kijowem zostaną określone konkretne warunki przekazania pomocy finansowej. Kanada będzie naciskać na przedstawienie przez Ukrainę zasad wykorzystania tej pomocy i zapewnienie przejrzystości wydawania przekazanych środków.

Jak wynika z komunikatu kancelarii premiera Stephena Harpera, z deklarowanych przez Kanadę ponad 220 mln dolarów kanadyjskich (CAD), 200 mln ma by przekazanych rządowi Ukrainy razem z pomocą MFW. Komunikat precyzuje, że pomoc będzie dostarczona w formie pożyczki lub gwarancji pożyczkowych. Kolejne 20 mln CAD ma bezpośrednio trafić na Ukrainę na pracę ekspertów, którzy będą pomagać w zmianach gospodarczych w tym kraju.

Dodatkowo 900 tys. CAD ma wzmocnić możliwości banku centralnego Ukrainy związane z podjęciem reform sektora bankowego i finansowego.

Rząd w Kijowie informował już, że potrzebuje 35 mld USD łącznie w tym i w przyszłym roku. UE zaproponowała już pomoc w wysokości 15 mld USD, a USA zadeklarowały 1 mld dolarów pomocy.

Szef kanadyjskiej dyplomacji powtórzył ponadto, że Kanada nie uzna rezultatów referendum, które ma odbyć się w niedzielę na Krymie w sprawie przyłączenia go do Federacji Rosyjskiej.

(PAP)

lach/ cyk/ kar/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze