Informacje

Fot.Mainrc/sxc.hu
Fot.Mainrc/sxc.hu

Bank państwowy włoży w ten biznes 10 mld zl

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano · 12 kwietnia 2014, 09:09

  • 0
  • Tagi: BGK finanse inwestowanie pieniędzy Program Inwestycje Polskie
  • Powiększ tekst

Bank Gospodarstwa Krajowego zakłada wzrost zaangażowania w Program Inwestycje Polskie do końca 2014 roku do blisko 10 mld zł - podał bank w opublikowanej strategii na lata 2014-2017.

"W obszarze +Finansowanie inwestycji i rozwój przedsiębiorstw+ Bank zakłada wzrost zaangażowania w ramach Programu Inwestycje Polskie do końca 2014 roku do blisko 10 mld zł, co oznacza czterokrotny wzrost w stosunku do 2013 roku" - napisano.

Program Inwestycje Polskie ogłoszono w czasie tzw. drugiego expose przez premiera Donalda Tuska w październiku 2012 r. Ma wspomagać gospodarkę i zapewnić jej utrzymanie dynamiki inwestycji w projekty infrastrukturalne, przy jednoczesnym wykorzystaniu długoterminowego finansowania oraz zaangażowania kapitałowego.

Program koncentruje się na stworzeniu warunków do długoterminowego finansowania rentownych projektów inwestycyjnych w obszarze infrastruktury energetycznej (dystrybucja i wytwarzanie) i gazowej (sieć przesyłowa, wydobycie i magazyny), zagospodarowania złóż węglowodorowych (w tym gazu z łupków), infrastruktury transportowej, samorządowej (utylizacja odpadów, komunikacja),
przemysłowej oraz telekomunikacyjnej. Realizacja Programu oparta jest na dwóch filarach mających zapewnić finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych - Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe.

(PAP)

Komentarze